reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli ulaşıma “Monkey Bike” imzası: Motochimp

08 Kasım 2016

Monkey Bike motosiklet tasarımının tamamen elektrikli motor ile buluştuğu bir platform olan Motochimp kullanıcısına sunduğu menzil, sürat ve şarj süresi değerleriyle gerçekten etkileyici.

Honda’nın motosiklet literatürüne kattığı “Monkey Bike” tasarımı en orijinal haliyle tamamen elektrikli olarak karşımızda. 60’ların popüler küçük motosik modelleri olan Monkey Bike modelleri ilk olarak 1961‘de Honda tarafından satışa sunuldu. 5 beygir civarında bir güce sahip tek silindirli bir motorun bulunduğu ilk Monkey Bike modeli Z100’de herhangi bir süspansiyon sistemi bulunmuyordu. İleriki süreçte ise ilk olarak ön ardından arka süspansiyonlar Monkey Bike tasarımındaki yerlerini aldı.
motochimp8

Elektrikli ulaşım araçlarının çeşitlenmesi hemen hemen her türlü araca yeni bir platform ve hava katıyor. Elektrikli ulaşım 60’ların Monkey Bike tasarımını da en orijinal haliyle karşımıza çıkardı. Monkey Bike bölümüne devam etmek üzere bir virgül koyuyor ve sizi Şubat 2016’ya götürmek istiyoruz. 2016’nın başında, 1.500 beygir güç ve 4.000 nm tork değerlerinin yanı sıra maksimum 400 km/s hıza ve 2,6 saniyede 0’dan 100 kilometreye ulaşabilen elektrikli hiper otomobil projesiyle karşımıza çıkan Dendrobrium, Singapur’un bu segmentteki ilk otomobili olarak tüm dünyada adeta şok etkisi yaratmıştı. Hafızamızı tazeledikten tekrar elektrikli Monkey Bike modelimize dönebiliriz. Monkey Bike modelini üreten Motochimp’de elektrikli hiper otomobil markası olan Dendrobrium ile ayı çatı altında üretim yapan bir firma olarak dikkat çekiyor.
motochimp4

Motochimp içerisinde 48V 350W‘lık bir elektrkli motor görev yapıyor. Saatte maksimum 30 km hıza kadar çıkabilen Motochimp’in elektrikli motoruyla gün içerisinde sunduğu değer ise 60 km gibi fazlasıyla iyi bir değer olarak dikkat çekiyor. Motochimp ilk başta size bir oyuncak gibi görünebilir; evet ilk bakışta aynı düşünce bize de oluştu lakin lityum iyon bataryanın standart aktarma kablosuyla sadece 60 dakikada şarj olduğunu öğrenince modelin bir oyuncağın çok daha ötesinde olduğu kanısına varmak çok zor olmadı. Kübik olarak tasarlanmış gövdesi tamamen alüminyumdan olan Motochimp’te küçük gidonların yanı sıra hız göstergesi de yer alıyor. Motochimp’in koltuğunun altında küçük eşyalarınızı koyabileceğiniz bir göz bile mevcut. İlk olarak Japonya’da satışa sunulması beklenen Motochimp’in etiket fiyatının 2.000 dolar civarında olması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER