reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Santa Cruz

Hyundai’nin seri üretime geçireceği pickup modeli Santa Cruz’un satış tarihi netlik kazandı

Önümüzdeki yıl içerisinde üretim bandına çıkacağı kesinleşen Hyundai Santa Cruz, konsept hatlarına sadık kalındığı takdirde çok ciddi adımlarla piyasaya giriş yapacak.

Hyundai’nin geçtiğimiz yıl içerisinde sinyallerini vermeye başladığı seri üretim bir pickup modeli için önümüzdeki iki adet seçeneğin şekillendiğini sizlerle paylaşmıştık. 2015 yılında gösterimi yapılan Santa Cruz ve 2016 yılında tanıtılan Creta STC konseptleri üzerine şekillenen süreç, marka yetkililerinin yaptığı açıklamalarla biraz arafta gibi görünüyordu. Markanın Avustralya sorumlularından olan Scott Grant‘ın, o dönem “Santa Cruz üzerinden gerçekleşmesi pek mümkün gözükmüyor” açıklamasını dile getirmesine rağmen kullanıcıların geri dönüşlerinin daha ağır bastığına şahit olduk. Kendi içerisindeki düşüncelerden geri adım atan Hyundai, üretim bandı için seçimini bu modelden yana kullandığını 2017’nin sonlarına doğru duyurmuştu. Şimdi ise satış süreciyle ilgili detaylar kendisini göstermeye başladı.

Satışlar kademeli olarak başlayacak

Avrupa pazarına satışıyla ilgili herhangi bir bilginin paylaşılmadığı Santa Cruz’in satış süreci doğrudan Amerika ile başlayacağını ilk adımda belirtmekte fayda var. Modeli 2020 itibarıyla piyasaya sunacağı söylenen Hyundai’nin doğrudan Honda Ridgeline ve Ford Ranger gibi modellerle rekabete girme planı mevcut. Amerika’nın ardından Avustralya ve Kanada gibi yerlerde de satışa sunulması beklenen modelin Hyundai’nin kendi içerisinde karar değiştirecek kadar önemli olduğu da gözden kaçırılmamalı. Konsept versiyonunda 190 beygir güç ve 300 Nm tork üreten 2.0 litrelik dizel motor ile tanıtılan Santa Cruz’un satışa sunulacağı 2020 yılında Tucson’da yer alan motorlardan birisine sahip olması da neredeyse kesin diyebileceğimiz parçalardan bir tanesi.

Türkiye’de de çok sayıda meraklısı bulunan pickup sınıfına dahil olacak bu yeni oyuncunun Avrupa pazarına giriş yapmasındaki temel etmenin yine rekabet olacağını düşünüyoruz. Sizlerle 2016’da paylaştığımız bir haberde, Honda’nın artan taleplere cevap verebilmek adına 2018 içerisinde Ridgeline’ı Avrupa pazarına sunabileceğine dair bir değerlendirme yapmıştık. Nitekim aradan geçen iki yıllık zaman diliminin ardından bu iki rakibin pickup hamlelerin arasında bir kesişme ihtimali söz konusu. Henüz Ranger Raptor’un da Avrupa’da dahil olmadığı bu rekabetle ilgili bizleri keyifli bir süreç bekliyor. Hep birlikte göreceğiz.

İlginizi çekebilir

2019 Hyundai Santa Fe