reklamı kapat

POPÜLER

Santa Cruz

Creta STC

Hyundai’nin merakla beklenen pickup modelinden üzücü haber

Son iki yılda iki pickup konseptiyle karşımıza çıkan Hyundai, seri üretime geçmek konusunda kararsız gibi gözüküyor.

Son 2-3 yılda yapılan atılımlarla en zengin dönemini geçiren pickup ve SUV pazarı bu gelişimini önümüzdeki yıllarda da devam ettirecek. Yavaş yavaş bu sınıfta da elektrikleşmeye giden markalar halihazırda bu pazardan en büyük dilimi koparmak adına yeni projelerle karşımıza çıkıyor. Bu pickup bilmecesiyse Hyundai için 2015 yılında başladı. Uluslararası Kuzey Amerika Otomobil Fuarı‘nda tüm ihtişamıyla tanıtılan Santa Cruz, Hyundai’nin de elinde büyük bir koz olduğunun ilk kanıtıydı. Santa Cruz’u 2016 yılının kasım ayında Sao Paulo Otomobil Fuarı‘nda tanıtılan Creta STC takip etti. Hyundai tasarımcılarının Santa Cruz’un ardından beklentileri artırdığı tanıtımda Crea STC bu beklentileri karşılamayı başarmıştı.

Creta STC


Sao Paulo’da yapılan ikinci yoklamanın ardından Hyundai’nin artık seri üretim bir pickup modelini 2017 yılı içerisinde tanıtacağıyla ilgili beklentiler tavan yaptığına şahit olduk. Aynı zamanda markanın ilk seri üretim pickupı olacak olan bu modelle ilgili kullanıcılar da bir anlamda bu düşünceye sahipti. Tüm bu beklentileri şimdilik hayal kırıklığa uğratan açıklama Hyundai’nin Avustralya sorumlularından olan Scott Grant‘tan geldi. Röportaj sırasında pickup ile ilgili gelen soruya; “Bu konuyla ilgili söylenecek olan tek resmi şey şuan gelişmekte olduğunu söylemekten ibaret. Ama şunu söyleyebilirim ki pickup modelini 2020’nin öncesinde sunulması pek mümkün değil. Aslında bakarsanız 2015’de tanıtılan Santa Cruz’un seri üretime geçmesiyle ilgili bir öneri sunmayı düşünmüyorum. Bu konseptle pek ilgilenmiyoruz.” diyerek önümüzdeki yıllarda tanıtılacak modelin Santa Cruz üzerinden şekillenme ihtimalinin uzak olduğunu belirtti.


Bu açıklamanın ardından gözlerimiz ister istemez Santa Cruz’dan uzaklaşıp 2016 yılında tanıtılan Creta STC’ye çevriliyor. Hyundai’nin pickup modeliyle ilgili önümüzde şu an iki seçenek var diyebiliriz aslında. Bunlardan ilki Creta STC iken diğeri belki bu yıl belki 2018 içerisinde tanıtabilecek yeni bir pickup konsepti. Markanın bu anlamda nasıl bir adım atacağını önümüzdeki süreç gösterecek.

Hyundai'nin hangi pickup tasarımını daha başarılı buluyorsunuz?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...