reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Santa Cruz

Geri sayım başlasın; beklenen pickup Hyundai Santa Cruz için maliyet ve üretim planlaması açıklandı

Uzun süredir üretimiyle ilgili spekülasyonların yapıldığı Hyundai Santa Cruz, resmiyete kavuşan geleceğinin ardından artık net adımlarla karşımızda olacak.

İlk kez 2015 yılında tanıştığımız Hyundai Santa Cruz konsepti, bir Uzak Doğulu üreticinin kullanıcıları en çok heyecanlandıran projesi olmuştu. Artık kökleşmiş modellerin karşısına adeta yeni bir manifesto niteliği taşıyan modelin üretime taşınması konusunda markaya adeta bir talep yağdı. Hyundai de bu talepleri görmezdem gelemeyerek süreç içerisinde pickup modelinin üretime taşınacağına dair açıklamalarda bulundu. Son olarak eylül ayında kendisinden aldığımız haber doğrultusunda, Ranger Raptor’a rakip olabilecek bir N versiyonunun dahi konuşulduğu Santa Cruz için artık üretim bandını da net şekilde konuşma zamanımız geldi. Resmi kaynaklar tarafından yapılan açıklamaya göre, 2021 yılı içerisinde artık Hyundai rozeti taşıyan iddialı bir pickup modelini bantta göreceğiz.

Hyundai Santa Cruz için önemli bir yatırım yapılıyor

Aslında her ne kadar modelle ilgili şu anda Santa Cruz zikredilse de, seri üretim halinin bu isimle devam edip etmeyeceği de henüz net değil. O yüzden bu noktada farklı bir hamle görme olasılığımızı da kenarda bekletmekte fayda var. Hyundai’nin Amerika’da üreteceğini açıkladığı pickup için belirlediği yatırım seviyesiyse 410 milyon dolar olarak kayıtlara geçmiş durumda. Halihazırda var olan tesiste yer açmak için ek bölümlerin inşaasını da içerisine alan bu yatırımla birlikte, bantta görev alacak 200 kişilik ek işçi desteği de yine maddeler arasında karşımıza çıkıyor. Tesis dışında aracın lojistik ve diğer destek hizmetlerini sağlayacak 1.000 kişilik ek istihdam da yine üzerinde konuşulması gereken geniş çaplı planlardan birisi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şimdilik Avrupa pazarına sunulması üzerine herhangi bir detayın konuşulmadığı Santa Cruz’u bu kadar arzulanan bir model yapan temel parça şüphesiz tasarımı olmuştu. Bunun farkındalığıyla hareket eden Hyundai’nin de konsept forma mümkün mertebe sadık kalarak aracı Alabama’daki fabrikaya taşıması bekleniyor. 2020, dört yıllık bu bilinmezlik macerasını somut olarak sonlandıracak dönüm noktalarından birisi olacak.

İlginizi çekebilir

Hyundai tasarım ve motor geleceğinden izler taşıyan projeden ilk detaylar