reklamı kapat

POPÜLER

İddialı tasarımı ve öne çıkan özellikleriyle Hyundai Palisade karşımızda [Video]

Los Angeles Otomobil Fuarı’nın en dikkat çeken otomobillerinden birisi olan Hyundai Palisade, önümüzdeki yıldan itibaren yollarda olacak.

Hyundai ve KIA ikilisinini bir süredir Amerika pazarı bazlı olarak yürüttüğü çalışmalar, bizlere kısa sürede büyük bir “şeyin” geleceğini hissettirmeye başlamıştı. Özellikle geçtiğimiz yıl itibarıyla Volkswagen’in beklenmedik bir şekilde ürün gamına dahil ettiği Atlas ile dahil olduğu 7 kişilik devasa SUV sınıfındaki hamleyi düşündüğümüzde, aslında durum nispeten mantık çerçevesine oturmaya başladı. Masada alınan kararların uygulamaya geçmesiyle birlikte yavaş yavaş netlik kazanmaya başlayan proje, Los Angeles Otomobil Fuarı’yla birlikte Hyundai Palisade olarak resmiyete kavuştu. Kore merkezli üreticinin bu zamana kadar piyasaya sürdüğü en devasa modellerden biri olarak akıllarımızda yer edinecek olan Palisade, aynı zamanda bu zamana kadar markasından hiç görmediğimiz bazı tasarım elementlerini de beraberinde getirdi. Önümüzdeki jenerasyon yeni modellere ışık tutacağına inandığımız bu karakteristik değişimleri, zengin elektronik destekler ve büyük bir motor tamamlıyor.

Tasarım – Donanım

Hyundai Palisade’a bakıldığında, aracı bir Uzak Doğu merkezliden ziyade bir Amerikan markasının ürettiği hissine kapılmak mümkün. Kullanılan çizgilerin kalınlığı ve araca getirdiği kas kesinlikle Lincoln ve GMC gibi önemli isimlerden aşağı kalır nitelikte değil. Kaputtan başlayıp entegre şekilde tampona kadar uzanan LED far grubu ve gövdeyi tamamlayan büyük ızgaranın hakim rol oynadığı bu birliktelikte, arka tarafın da kendine has bir yapıda olduğunu söylemek mümkün. Palisade’ın kokpit bölümünde, Türkiye^de satışta olan Hyundai modellerinden oldukça farklı bir yapı mevcut. Direksiyon simidi ile başlayan bu farklılıklar; vites kumandası, direksiyon arkasında konumlandırılan sürücü ekranının yetenekleri ve ahşap kaplama detaylarla devam ediyor. Ailenin amiral gemisi rolünün hakkını verebilmesi adına oldukça zengin elektronik desteklerle donatılan Palisade’ın bu bölümdeki listesindeyse; ön bölge çarpışma önleyici, yaya algılama, kör nokta uyarı ve çarpışma önleme, şeritte tutma, arka çapraz trafik, akıllı çıkış, uzun far ve akıllı hız sabitleyici asistanı gibi kullanışlı parçalar ön plana çıkıyor. Nappa deri döşemesiyle premium hissiyat konusunda da taviz vermeyen araçta, 12,3 inçlik dijital sürücü ve 10,25 inçlik multimedya ekranı olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Motor

Hyundai Palisade’ın motor kısmıyla ilgili yapılan açıklamalarında şimdilik sadece tek bir seçeneğin varlığı dikkatimizi çekiyor. Hibrit kombinasyonlarından tanıdığımız Atkinson temelli olan içten yanmalı bu motor, 3,8 litrelik V6 mimarisi üzerine kurulu. Maksimumda ürettiği 291 beygirlik gücü 6.000 devirde veren makine, maksimum 355 Nm‘lik torkuysa 5.000 devirde verebiliyor. 8 ileri değerli tork konvertörlü şanzımanla kombin edilen bu motor, dört tekerlekten çekişli altyapıyla da tercih edilebilecek. Üretim süreci, Güney Kore sınırları içerisinde yer alan Ulsan’da yapılacağı açıklanan Palisade’ın Amerika’daki satışları önümüzdeki yaz dönemiyle birlikte başlayacak.