reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai “ben de varım!” dedi: Creta STC pickup

Hyundai, her geçen gün büyüyen pickup ligine oldukça iddialı bir şekilde giriş yapmaya hazırlanıyor.

Geride bıraktığımız her gün, yeni bir otomobil üreticisinin daha büyüyen pazarlara dahil oluşuna şahit oluyoruz. Crossover ve SUV pazarının “son sürat” ilerleyişini son 2 yılda pickup pazarı takip etmeye devam ediyor. Honda’nın pickup üretiminde artışa gideceğini açıklamasının ardından Hyundai de önümüzdeki yıllarda sokaklarda göreceğimiz pickup modelinin ilk aşaması olan konsept modelini Sao Paulo Otomobil Fuarı 2016 kapsamında kullanıcıların beğenisine sundu.

Hyundai’nin bu konsept tasarıma ve hatlara ne kadar sadık kalacağı bir yana dursun, modelin konsept aşamasının fazlasıyla sportif göründüğünü itiraf etmek gerekiyor. 4,65 metre uzunluğa, 1,85 metre genişliğe ve 1,63 metre yüksekliğe sahip modelin aks mesafesi ise 2,8 metre olarak dikkat çekiyor. Hyundai, konsept aşamasında olan pickup modeli için yeşil gibi tasarımı pekiştiren bir renk seçerek modelin tasarımsal bütünlüğünü sağlamak istemiş. Modele yakından baktığımızda LED gündüz farları ve markanın Tucson modelinde olduğu gibi geniş bir ön ızgarayı görüyoruz. Hyundai’nin bu segment için belkide referans olarak nitelendirebileceğimiz bir özelliği Creta’ta sunmaya hazırlanıyor.

hyundaipickup3
Meraklılarının hatırlayacağı üzere Mazda‘nın Rx-8 modelinde yer verdiği suicide door tasarımı eğer Hyundai konsepte sadık kalırsa önümüzdeki yıllarda karşımıza çıkacak Creta’nın karakteristik özellikleri arasında yer alacak. Hyundai’nin teknik detaylarını açıklamadığı Creta’nın 850 litrelik bir yatak hacmi bulunuyor. Model için beklenen motor seçenekleri ise 1.6 ve 2.0 litrelik benzinli ve 1.4 ve 1.6 litrelik dizel motor seçenekleri. Hyundai’nin bu hamlesiyle birlikte rekabetin derecesi bir doz daha artış gösterdi. Önümüzdeki günler otomobil tutkunlarının arkalarına yaslanıp keyifle bu rekabetin meyvelerini toplayacağı günler olacak.