reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Greenbox

Evde sera kurma olanağı sunan yerli girişim: Greenbox [Video]

Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı, evde organik sebze ve meyve yetiştirme olanağı sunan Greenbox’ın fonlama sürecini başlattı. Greenbox, topraksız tarım teknolojisi ve özel iklimlendirme yöntemiyle evde sera kurmaya olanak sağlıyor.

Ev ya da ofis ortamında sera oluşturma ve bitki yetiştirme olanağı sunan mobil uygulama Greenbox ile kullanıcılar zirai bilgisi olmadan ürünlerini yetiştirebiliyor. Seralarını uzaktan kontrol edip izleyebiliyor. Greenbox’ın, üretim aşamasına geçebilmek için hedeflediği fon 150.000 TL.

Yetiştirilmek istenen bitkiye özel bir iklimlendirme ortamı yaratan Greenbox’ta kullanıcılar iklimlendirme özelliklerini kendileri ayarlayabiliyor. Topraksız tarım (hidroponik) teknolojisinin kullanıldığı uygulamayla bitkiler yüzde 60 daha hızlı büyüyor. Çünkü besin ve suya daha kolay ulaşıyor. Toprakta yapılan yetiştiriciliğe oranla daha az iş gücüne gerek oluyor çünkü kazmaya ya da zararlı otları temizlemeye gerek olmuyor. Bitki topraktan alabileceği tüm zararlı böcek ve bakterilerden korunmuş oluyor. Böylece böcek ilacına ihtiyaç duyulmuyor.

Greenbox’ın Ar-Ge çalışmaları 2015’ten bu yana sürüyor. Önay Akpınar, Orhan Özbek, Dilara Mütevellioğlu ve Ethem İnne’den oluşan Greenbox Ekibi, Arıkovanı’ndan elde edeceği desteklerle projenin testlerini tamamlayarak projeyi hayata geçirmeyi; dolayısıyla organik yiyecek ekosistemine katkıda bulunmayı hedefliyor. Fonlama hedefine ulaşırsa Greenbox ekibi, Greenbox’ı önümüzdeki yılın mart ayında 799 TL’den (final versiyonu 999 TL) satışa sunacak.

VİDEO