reklamı kapat

POPÜLER

vergi muafiyeti

Evde üretilen ürünlerin internetten satışına vergi muafiyeti geldi

E-ticaret yapanlara vergi muafiyeti getiren karar TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilerek Cumhurbaşkanı onayıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Covid-19 döneminde evde ürettiği ürünleri internetten satan kişilere önemli bir haber verildi. Yapılan açıklamaya göre evlerinde imal ettikleri ürünleri internet üzerinden satanlar gelir vergisinden muaf tutulacak. İş yeri bulunmaksızın sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve alet kullanmaksızın e-ticaret yapanlar vergi muaflığı kapsamında değerlendirilecek. Vergi muafiyeti, 1 Ocak 2021 itibarıyla uygulanmaya başlanacak. Yine aynı açıklamaya göre vergi muafiyetinden yararlanabilmek için vergiden muaf esnaf belgesi alınması, ticari hesap açılması, tüm hasılatın özellikle bu hesap aracılığıyla tahsil edilmesi ve hasılat tutarının 220 bin TL’yi aşmaması gerekiyor. Bankalar, hesaplara aktarılan tutar üzerinden aktarım tarihi itibarıyla çalışanı bulunmayanlara yüzde 4 gelir vergisi kesintisi uygulayacak. Çalışanı olanlar için ise yüzde 2 gelir vergisi esas alınacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Vergi muafiyeti hakkında Gökhan Bülbül konuştu

E-ticaret yapanlara sağlanan vergi muafiyetini değerlendiren EG Bilişim Teknolojileri CEO’su Gökhan Bülbül, “2000’li yıllardan sonra yaşanan ve ticareti kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir parçası olarak ortaya çıkan e-ticaret, günümüzde milyonlarca insan için vazgeçilmez bir gelir kapısı haline geldi. Sosyal medyanın da bir iş alanı olarak görülmeye başlanmasıyla e-ticaretin alanı çok daha fazla genişledi. Vergi kanunlarında değişiklik yapılmasına ilişkin kanunla e-ticarette vergi muafiyeti, e-ticaret yapanlara ve yapmak isteyenlere büyük avantajlar sunuyor.” dedi.

İlginizi Çekebilir

Vivo firmasının dikkat çeken yeni Android arayüzü