reklamı kapat

POPÜLER

F1 2015 incelemesi

Türk oyun severler olarak pek ilgilenmediğimiz ancak her yıl inatla çıkmaya devam eden bazı seriler vardır. Madden ve NHL gibi yapımlar dünya genelinde büyük başarılar elde etse de bizim topraklara pek uğramıyor. İşte F1 serisi de bu örneklerden birisi ama bu onu görmezden geleceğimiz anlamına gelmiyor.

Formula 1, video oyunu olarak Türkiye’de popüler hale gelmemiş olsa bile en azından spor anlamında hatırı sayılır bir takipçi sayısına sahip. Yıllar boyunca futbol ve basketboldan sonra en çok izlenen üçüncü spor olması durumu yeterince özetliyor. Ancak sadece ülkemizde değil, tüm dünyada Formula 1’in cazibesi her geçen yıl giderek azalıyor. Bunun pek çok sebebi var tabii ki.

Hakkinen ve Schumacher kalibresinde pilotların gelmiyor olması, dahası aradaki çekişmenin artık kalmamış olması bu ilgi kaybının en büyük sebebi. Hamilton gibi isimler tüm seneyi önde götürüp ipi göğüslediğinden işin içindeki heyecan unsuru ortadan kalktı. Bunun yanında son dönemde Formula dünyasından çok fazla üzücü haber gelmesi de işin tuzu biberi oldu. Önce Schumacher’in komaya girmesi, sonrasında ise geçtiğimiz yıl kaza geçiren Jules Bianchi’nin temmuz ayında hayatını kaybetmesi herkesi şoke etti. Tüm bunların sonucunda, Formula 1 eski albenisini kaybetmiş bir spor olarak karşımızda duruyor.