reklamı kapat

POPÜLER

Facebook, Foursquare ve Yelp’e rakip oluyor

En fazla kullanılan mecralardan biri olan Facebook kullanım alanlarını genişletmeye devam ediyor. Sosyal medya devi şimdi de mekan önerilerine başlayacak.

Facebook tanıdıklarımızı, sevdiğimiz ünlüleri takip etmemiz ve istediklerimizi paylaşmamıza olanak sağlıyor. Ancak giderek büyüyen sosyal medya mecrası alanını bunlarla sınırlı tutmamakta kararlı görünüyor. Messenger için Snapchat’ten bazı özellikleri “ödünç” alan mecra aynı zamanda işe özel bir uygulama da geliştirmişti. Facebook şimdi de Yelp ile Foursquare’in sevilen bir özelliğini geliştirmeye hazırlanıyor.

Mecranın test edilen bu yeni özelliği kullanıcılarına mekan önerileri sunuyor. Başka bir şehri ziyaret edeceğinizde ya da civardaki en iyi kuaförü bulmaya çalıştığınızda artık Facebook’u açmanız yeterli olacak. Ancak burada Yelp’te olduğu gibi herkesin önerilerini değil, arkadaş listenizdekilerin dolaştığı mekanları görebileceğiz. Tanıdıklarımızın ziyaret ettiği mekanlar bir harita üzerinde belirmeye başlayacak. Üstelik haritada gördüklerimiz sadece restoran ya da kuaför gibi alanlarla sınırlı olmayacak. Bir şehrin ziyaret edilesi noktalarından, iyi hizmet veren mekanlara kadar geniş bir yelpazeye sahip olacak. Facebook bu özellik sayesinde kullanıcılarının aradıklarını daha kısa zamanda ve rahatça bulmasını, böylece sitede daha uzun süre geçirmelerini amaçlıyor.

YORUMLAR