reklamı kapat

POPÜLER

Facebook Haber Kaynağı yine değişiyor

Facebook’un önümüzdeki haftalarda Haber Kaynağı akışında değişikliğe gitmesi bekleniyor. Yakında kullanıcılar, haber kaynağında aile ve en yakın arkadaşlarının paylaşımlarını ilk sırada görecek.

Facebook’un Haber Kaynağı (News Feed), dünya çapında milyonlarca kullanıcı için çok önemli bir bilgi kaynağı. Şu anki algoritmaya göre Facebook her kullanıcıya hoşuna gideceği şeyleri öncelikli olarak göstermeyi seçiyor. Bunu yaparken de daha önceki beğenilere bakıyor. Bugüne kadar zaman zaman kullanıcıların şikayet ettiği bu algoritmada değişikliğe gideceğini açıklayan Facebook’ta bundan böyle aile ve yakın arkadaşlarınızın paylaşımlarını, haber kaynağında en yukarıda görebileceksiniz. Algoritmadaki bu değişim internet trafiğinin önemli bir bölümünü Facebook sayfaları üzerinden alan yayıncılar veya diğer her türlü firma için kötü haber anlamına geliyor.

Dünkü açıklamasıyla yeni Haber Kaynağı algoritmasını duyuran Facebook, öncelikli hedefinin sevdiklerinin fotoğraf, video veya durum güncellemesi gibi paylaşımlarını kesinlikle kaçırmak istemeyen kullanıcılar olduğunu ifade ediyor. Dolayısıyla da Facebook’tan “beğendiğiniz” sayfalar; markalar, yayıncılar, gazeteler, topluluklar bundan kötü anlamda etkilenecek gibi görünüyor. Facebook bu değişimin organik erişim alan yayıncılar için ille de kötü sonuçlar doğurmayacağını söylese de sayfaların yaptığı paylaşımların ne derece “yeniden paylaşılabilir” olduğu artık daha çok önem taşıyacak.

YORUMLAR