reklamı kapat

POPÜLER

facebook hesabını kalıcı olarak silme

Facebook hesabını kalıcı olarak silme [Nasıl yapılır?]

Zamanınızın çoğunu sosyal medyada geçirmekten sıkılıp Facebook hesabınızı kapatmaya karar verdiyseniz bunu uygulamak aslında hiç zor değil. Fakat hesabınızı kapatmadan önce yapmanız gereken şeyler var. Böylece kişisel bilgilerinizin farklı amaçlar için kullanılmadığına emin olabilirsiniz.

Öncelikle baştan belirtelim, bu anlatacağımız yöntem Facebook hesabınızı dondurmaya değil, kalıcı olarak silmeye yarıyor. Dolayısıyla adımları takip edip işlemi gerçekleştirdikten sonra hesabınızı aktive etmeniz mümkün olmayacak. Bu yüzden kesin kararlılık oldukça önemli.

Facebook‘ta geçirdiğiniz süre ister çok uzun olsun ister kısacık platform size dair bilgileri depolamaya başlıyor. Yüklenmiş fotoğraflarınız, gönderileriniz, beğenileriniz hepsi size uygun reklamları yönlendirebilmek amacıyla biriktiriliyor. Bu yüzden hesabınızı kapatmadan önce bilgilerinizi indirmek için ayarlarınıza gidip genel hesap ayarlarının en altında yer alan Facebook verilerinin kopyasını indir bağlantısına tıklamanız yeterli oluyor. Arşivimi başlat dedikten sonra kendinize ait tüm bilgileri alıyorsunuz.

Platformun genel ayarlar kategorisinde hesap silme seçeneği yer almıyor. Bu sebeple direkt olarak burada yer alan hesap kapatma linkine tıklamanız gerekiyor. Çıkan pencerede “hesabımı sil” seçeneğine basmanız yeterli oluyor. Kalıcı olarak silme işlemi birkaç gün sürebiliyor. Eğer bu süreçte Facebook hesabınıza yeniden giriş yaparsanız hesap silme talebiniz otomatik olarak iptal ediliyor. Bu yüzden platformdan uzak durma kararını anında uygulamaya başlamak gerekiyor.