reklamı kapat

POPÜLER

Facebook Messenger üzerinden satranç oynayabilirsiniz

Sürekli davetiye gelen Facebook oyunlarından yılmış olabilirsiniz ancak gerçekten canınız sıkıldığında yapacak hiçbir şey bulamıyorsanız Facebook’ta arkadaşınızla satranç oynayabilirsiniz. Üstelik gereksiz ve ısrarcı davetler de yok!

Oyunu başlatmak ise oldukça kolay. Messenger’da arkadaşınızla konuşma penceresine @fbchess play yazıp mesajı gönderdiğinizde satranç oyunu otomatik olarak başlıyor. Oynatmak istediğiniz piyonu seçerken Şah (King) için K’ye, Vezir (Queen) için Q’ya, Fil (Bishop) için B’ye At (Knight) için N’ye, Kale (Rook) için R’ye ve son olarak Piyon (Pawn) için P’ye basmanız gerekiyor. Yanına da ilerlemek istediğiniz bölgenin numarasını giriyorsunuz. Örneğin “@fbchess Pd4” diye mesaj girip gönderdiğinizde Piyon d4’e ilerliyor. Küçük ekranda rahat edemiyorsanız tüm konuşmayı görüntüleyerek daha büyük ekranda oynayabilirsiniz.

Oyunu bitirmek için” @fbchess resign” demeniz yeterli. “@fbchess stats” ile istatistikleri görüntüleyebilir, “@fbchess play white” ya da “@fhcbess play black” yazarak da istediğiniz rengi seçebilirsiniz.