reklamı kapat

POPÜLER

Facebook

Facebook’tan 50 milyon kullanıcıyı ilgilendiren büyük itiraf!

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi Facebook, 50 milyon kullanıcıyı ilgilendiren bir önemli bir duyuru yaptı.

Sosyal medya devinin yaşadığı skandallar bir türlü son bulmuyor. Geçtiğimiz salı günü 50 milyon kullanıcının da işin içine dahil olduğu bir hack olayıyla karşı karşıya olduğunu duyuran Facebook, açıklamalarıyla korkuttu. Olayın gerçekleştiği 25 Eylül günü yaşanan sızıntıyı fark eden Facebook’un daha sonra durum için hemen FBI ile iletişime geçtiği biliniyor. Açığın ardından 50 milyon kullanıcının verilerinin üçüncü kişilere erişilebilir olduğunu duyuran şirket, önlem için 90 milyondan fazla kullanıcıyı hesaplarından çıkış yapmaya zorladı. Geçtiğimiz cuma gazetecilere konuyla alakalı açıklama yapan CEO Mark Zuckerberg ise durumun ciddiyetinin farkında olduklarını ve üzerinde titizlikle çalıştıklarını belirtti. Olayın kullanıcı profil ayarlarında bulunan “Başkasının Gözünden Gör” özelliğindeki bir açıktan kaynaklandığı açıklanırken, bu açığın kullanıcının giriş yaparken kullandığı eşsiz kodları açığa çıkardığı öğrenildi. Facebook’un başındaki isimlerden Guy Rosen ise şu anlık herhangi bir sorun yaşanmadığını ve kimsenin şifresini değiştirmesine gerek olmadığını söyleyerek yüreklere su serpti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Olayla ilgili resmi açıklama geldi

Facebook olay hakkında yayımladığı basın açıklamasında şu sözlere yer verdi:

Soruşturmamıza henüz başlamış olmakla birlikte olaydan etkilenen hesapların verilerinin gerçekten ele geçirildiği hakkında şu anlık bir bilgimiz yok. Aynı zamanda verilerin kötüye kullanılıp kullanılmadığını ve hack girişiminin arkasında kim ya da kimler olduğu da henüz keşfetmiş değiliz. Ancak bu soruların cevapları için oldukça sıkı çalışıyoruz. Etkilendiğini düşündüğümüz başka hesapların keşfedilmesi durumunda onların da giriş kodlarının sıfırlanacağını bildirmek isteriz.

Olayla alakalı herhangi yeni bir bilgide tekrar bir duyuru yapılacağı belirtilirken olayın Zuckerberg’in hesabının hackleneceği iddiasıyla bağlantılı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

İlginizi çekebilir

WhatsApp güvenlik açığı