reklamı kapat

POPÜLER

Facebook ceza

Facebook’u bekleyen rekor para cezası

Yakın zamanda hacklendiğini duyuran ve dünya gündemini epeyce meşgul eden Facebook ceza ödemeye hazırlanıyor. Para cezası alacağı konuşulan sitenin ödeyeceği rakamsa oldukça yüksek.

Dünyanın en büyük ama aynı zamanda en olaylı sosyal paylaşım sitesi Facebook’un başı yine belada. Geçtiğimiz cuma, aynı hafta salı günü hacklenmiş olduğunu duyuran Facebook, dünyanın gündemine bir anda bomba gibi düşmüştü. 50 milyon kullanıcının dahil olduğu veri sızıntısı olayı sonrası açıklama yapan dev şirket, “Her şey yolunda” dediyse de sular durulmamışa benziyor. Çünkü yaşanan veri sızıntısı skandalını kullanıcıların affedeceğini düşünen Facebook’u Avrupa Birliği affetmedi. Gerçekleşen hadise sonrası Avrupa Birliği’nin gizlilik politikalarıyla alakalı yükümlülükler gereceğince Facebook’un rekor bir cezaya çarptırılacağı konuşuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kesenin ağzı açılacak gibi

Wall Street Journal’ın haberine göre kullanıcı gizliliğini tehlikeye atan hadiseden dolayı Facebook, para cezasını Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi (GDPR) yükümlülükleri öyle uygun gördüğü için alacak. Cezanın 1,63 milyar dolar gibi ezici bir büyüklüğe de sahip olacağı tahmin ediliyor. Facebook yetkilileri her ne kadar bu söylentilere henüz bir yanıt vermemiş olsa da en son yaptığı açıklamada veri sızıntısını gerçekleştiren kişi ya da kişileri tespit edemediklerini belirtmişti. Kullanıcı gizliliğiyle başı sürekli dertte olan Facebook’un tek skandalı bu değil. Facebook, geçtiğimiz nisan ayında da yine “Cambridge Analytica skandalıyla” gündeme gelmiş, 50 milyon kullanıcının verilerinin açığa çıkarıldığı öğrenilmişti.

İlginizi çekebilir

WhatsApp güvenlik açığı