reklamı kapat

POPÜLER

Doğum gününe özel elektrikli otomobil kutlaması: Smart ForEase

Son yıllarda başlatılan elektrik akımına güzel projeler hediye eden Mercedes-Daimler, Smart ForEase ile bu ivmeyi sürdürmeye devam ediyor.

Mercedes-Daimler bünyesinde elektrik dönüşümünden ilk aşamada etkilenecek marka konumunda olan Smart, özellikle şehir içi kullanımından ötürü bir tür çekim merkezi olma potansiyeline sahip. Şubat 2017‘de tanıtımı yapılan versiyonlar üzerinden yollara çıkmaya başlayan ailenin gelecek planlarıyla ilgili ilk vizyonunu Vision EQ Fortwo isimli konsept ile gördük. Geçtiğimiz yıl tanıtılan bu konsept projede elektrikli otomobillerin otonom olarak şarj noktalarına gitmesi üzerine bir ekosistem tasarlayan marka mühendisleri o dönem hatırı sayılır bir ilgi görmüştü. Bu yıl itibarıyla da 20. yaşını kutlayan Smart, Paris Otomobil Fuarı’nda bu vizyonla birlikte bir doğum günü pastası gönderdi. ForEase adıyla tanıtımı gerçekleştirilen aracın tasarım detayları, meraklıları için önemli ipuçları barındırıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sınırlı veriler

Projesinin tüm detaylarını paylaşmak konusunda biraz çekimser davranan Smart, şimdilik belli başlı parçaları sunuyor bizlere. Üzerinde konumlandırılan elektrik motorunun 80 beygir güç ve 160 Nm tork ürettiğini öğrendiğimiz otomobil, bu üniteyle birlikte maksimumda 130 km/s hıza erişebiliyor. ForEase’in 0’dan 100’e hızlanması için ihtiyaç duyduğu süre ise 11,8 saniye. Yapbozun eksik olan parçası ise menzil kısmında. Marka her ne kadar bir değer paylaşmayı reddetse de, halihazırda yer verilen modeller üzerinden 160 kilometrelik rakamın kat edilebileceği de tahminler arasında yer almakta. Üzerinde barındırdığı 3D LED far tasarımı, difüzör ve tampon gibi detaylarıyla sportif bir karakter de sunan Smart ForEase’in markanın gelecek planlamalarında nerede konumlandığını hep birlikte göreceğiz.