reklamı kapat

POPÜLER

Facebook’a nihayet “dislike” tuşu geliyor

Belli aralıklarla gündeme gelen “Facebook’a ‘dislike’ tuşu geliyor” haberleri bu kez gerçek olmak üzere. Facebook’un geleneksel Soru & Cevap etkinliğinde sahne Mark Zuckerberg, beklenen “müjdeyi” ilk ağızdan verdi.

“Dislike” yani “beğenme” tuşu, azımsanmayacak sayıda insan tarafından yıllarca beklenen bir hamle. Aynı gönderileri, selfie pozlarını, anlamsız tatil fotoğraflarını görmekten bıkan kullanıcılar her seferinde bir “dislike” tuşu arasa da bu imkana sahip değiller. Ancak Zuckerberg’in yaptığı açıklamalara bakılırsa memnuniyetsiz kullanıcılar kısa bir süre sonra bu hazza ulaşacak.

Daha önce de “dislike” tuşu hakkındaki soruları yanıtlayan Facebook CEO’su temkinli konuşmuştu. Zuckerberg özellikle ölüm haberlerinin beğenilmesinin tuhaf olduğunu belirterek bu konuda alternatifler üzerinde çalıştıklarını açıklamış ancak doğrudan “dislike” tuşundan bahsetmemişti.

Ancak yeterli sayıda kullanıcının bu tuşu gerçekten istediğine ikna olmuşa benzeyen Zuckerberg “dislike” tuşunu getireceklerini doğruladı. Zuckerberg’in endişeleri arasındaysa elbette reklam verenler ve Facebook’un beğen-beğenme şeklinde oy platformuna dönüşme ihtimalleri bulunuyor. Bunun için kısa süre sonra test aşamasına sokulacak olan özellik başarılı bulunursa genel kullanıma sunulacak.