reklamı kapat

POPÜLER

Facebook’a şimdi de “kaydet” tuşu eklendi

Geçtiğimiz gün Facebook’un test aşamasına soktuğu “satın al” tuşuyla ilgili haberimizi yayınlamıştık. İlgili haberin henüz “mürekkebi” kurumadan, sosyal medya devinden bir tuş haberi daha geldi. Görünüşe bakılırsa bundan sonra “beğen, paylaş, yorum yaz” gibi seçeneklerin yanına bir adet de “kaydet” tuşu eklenecek.

Birkaç hafta içinde çıkarılması beklenen “kaydet” özelliği, haber akışında beliren fotoğraf, video, haber vb. paylaşımları bir kenara kaydedip daha sonra göz atmamız için tasarlanmış. Web tarayıcılarındaki “yer imi” mantığına dayanan özellik, kullanıcıların bakmaya değer bulduğu içerikleri arşivlemelerini sağlıyor. Böylelikle gün içinde beğendiğimiz bir paylaşıma daha sonra ulaşmak için her defasında sayfayı aşağı kaydırmak zorunda kalmayacağız.

“Kaydet” tuşuyla arşivlemek istenilen tüm içeriğin, sitenin sol tarafında yer alan “daha fazla”  sekmesinin altına yerleştirilmesi düşünülüyor. Facebook ayrıca kaydedilen içeriği kategorilere ayırmayı da planlamış. Böylece, örneğin müzikle ilgili hafızaya aldığınız tüm paylaşımlar, müzik kategorisi altında açılacak.

Facebook’un bir “paylaşım havuzu” olduğunu düşünürsek, sosyal medya devinin bu özelliği “kaydet” tuşuyla da bağdaştırmak istemesi elbette kaçınılmaz. Evet, kaydettiğiniz tüm içeriği arkadaşlarınıza da gösterebileceksiniz. Ancak gizlilik konusunda asla taviz vermeyen Facebook, bu özelliği de kullanıcıların tercihine bırakmış durumda. Dolayısıyla arşivinizi arkadaşlarınıza gösterip göstermemek sizin elinizde.

Son olarak Facebook, yeni “kaydet” özelliğini birkaç hafta içinde tüm iOS, Android ve web kullanıcılarının hizmetine sunacağını duyurdu.