reklamı kapat

POPÜLER

Steam LOG Tasarım

Steam, faydalı “Oyun Kaydı” özelliğini beta olarak kullanıma sundu

 - Güncelleme: 27 Haziran 2024 08:52

Dünyanın en büyük oyun marketi olmaya devam eden Steam, bugün “Oyun Kaydı” altyapısını beta olarak kullanıma sundu.

Valve, ilginç anların ve daha fazlasının kolay bir şekilde kayıt altına alınıp paylaşılması için Steam’e yerleşik bir oyun kayıt aracı ekledi. Bugün beta olarak kullanıma sunulan Oyun Kaydı özelliği, şirketin taşınabilir oyun cihazı Steam Deck’e de destek veriyor. Özellik hakkında şirket kendisi şunları aktarıyor: “Arka planda kaydet modu sayesinde, oyununuz sürekli olarak seçtiğiniz diske kaydedilir ve belirlemiş olduğunuz süre ve depolama sınırları asla aşılmaz. Manuel başlatma ve durdurma özelliğine sahip İstediğimde kaydet modu da mevcuttur. Önemli anları bulmak için Steam Zaman Çizelgesi ve olay işaretlerini kullanın. Kahramanınızın neden öldüğünü görmek veya bir NPC’nin söylemiş olduğu bir şeyi hatırlamak gibi şeyler için kullanışlıdır. Her oyunda Steam arayüzünden erişilebilir. Videonun yalnızca sizin için önemli olan kısmını saklayın. Steam, oyun videolarınızı kolayca bulmanızı ve kesmenizi sağlayan araçlar sunar. Videolarınızı yenilenen Kayıtlar ve Ekran Görüntüleri arayüzünde düzenleyin ve paylaşın. Videolarınızı istediğiniz yere gönderin. Tek bir tıkla sohbetteki bir arkadaşınıza gönderin veya en güzel anlarınızı tüm dünyayla paylaşın. Ayrıca görüntüleri Steam Deck’inizden bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza kolayca gönderin. Yeni Kaydet/Paylaş menüsünü oyun esnasında veya sonrasında kullanabilirsiniz.” Oyun Kaydı aracına buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Valve şirketinin İngiltere’de sahibi olduğu Steam üzerinden dava edilmesi ses getirmişti. Valve, İngiltere’de tam 843 milyon dolarlık bir Steam davası ile karşı karşıya. Dava kapsamında şirketin, sahibi olduğu oyun marketi Steam üzerinden rekabeti engelleyecek adımlar attığı iddia ediliyor. İngiltere’deki hakim konumunu kötüye kullandığı söylenen şirket, bu sayede ülkedeki 14 milyon PC oyuncusundan olması gerekenden daha fazla ücret almakla suçlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Davayı açan taraf bu konuda, “Pazarın hakimi konumda bulunan şirketlerin aşırı veya rekabete aykırı fiyatlar uygulamasına izin verilmez. Şirketler, rakiplerin kendileriyle rekabet etmesini engelleyen adil olmayan ticaret koşullarını uygulayamazlar.” açıklamasını yapıyor. “Valve Corporation’ın PC oyunları ve oyun içi içerikler söz konusu olduğunda rekabeti haksız bir şekilde engellediğine inanıyoruz” diyen Vicki Shotbolt, bu yüzden İngiltere’deki müşterilerin oyunlar ve oyun için içerikler için çok fazla ödeme yaptığını belirtiyor. Uzmanlar ise açılan bu davadan bir sonuç alınamayacağını düşünüyor.

Steam adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER