reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai INSTER

Kompakt elektrikli Hyundai INSTER resmi olarak tanıtıldı

Kompakt elektrikli Hyundai INSTER resmi olarak tanıtıldı. Güney Koreli şirket yeni modeliyle geniş kitlelere hitap ediyor.

Hyundai INSTER, daha çok şehir içi kullanım odağıyla hazırlanan tamamen elektrikli bir model. İçten yanmalı motora sahip CASPER’ı temel alan INSTER, “şirin” diyebileceğimiz bir tasarıma sahip. Arka kapı kolları cam tarafına yerleştirilen crossover araç, 15 ya da 17 inç jantlar ile tercih edilebiliyor. Avrupa’da A-SUV (Toyota Aygo X, Suzuki Ignis) ve B-SUV (Jeep Avenger, VW T-Cross) segmentleri arasına konumlandırılan araç, “Standard” ve “Long Range” olmak üzere iki farklı versiyona sahip. Giriş seviyesi model, 95 beygir ve 147 Nm tork üreten bir elektrik motoru üzerine kuruluyor. Bu versiyonda 42 kWh kapasitesinde bir bataryaya yer veriliyor ve 300 km menzil vadediliyor. Üstteki versiyon 113 beygir güç sunan bir elektrik motoruna yer veriliyor. 49 kWh batarya ile donatılan araç ile 355 km kadar yol yapılabiliyor. 120 kW DC şarj desteği olan model, uygun şartlar altında yüzde 10-80 arasını 30 dakikada tamamlayabiliyor. İlk olarak Kore’de satılacak modelin, daha sonra aralarında Türkiye’nin de olduğu çok sayıda ülkeye götürüleceği aktarılıyor. Çift ekranlı geleneksel bir kokpite sahip olan INSTER, yaklaşık 25 bin euro fiyatla satılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

INSTER hakkında şirket daha önce şunları aktarmıştı: “Hyundai Motor Company, A segmentindeki yeni kompakt EV modelinin adını ve ilk görsellerini paylaştı. INSTER adı, İngilizce “intimate – innovative” yani “samimi ve yenilikçi” kelimelerinden türetilirken aynı zamanda ağırlıklı olarak piksel aydınlatma temasına da yer verilmiş. Hyundai’nin yeni yarı kompakt EV modelinin kökleri, aslında 2021’de tanıtılarak yalnızca Kore pazarında satışa sunulan benzinli CASPER’a dayanıyor. Tamamen elektrikli olarak geliştirilen INSTER, sürüş dinamikleri açısından da segmentinde yeni standartlar belirleyecek.

WLTP’ye göre 355 kilometre menzil sunan elektrikli otomobil, teknoloji ve güvenlik özellikleri açısından da segmentinin sınırlarını fazlasıyla aşmış olacak. Paylaşılan görüntülerde şık tasarımı vurgulayan en önemli kriterin imza niteliğindeki LED gündüz farları ve piksel grafikli dönüş sinyalleri olduğu anlaşılıyor. Bu aydınlatmalara ek olarak, arka taraftaki ışık imzası da kompakt bir SUV profili sergiliyor.

INSTER’ın dünya lansmanı, haziran ayı sonunda düzenlenecek Busan Uluslararası Mobilite Fuarı’nda gerçekleştirilecek.” Önümüzdeki yıl Türkiye’de de satılması olası INSTER, pazara çıkarıldıktan sonra markanın en çok satılan araçları arasına dahil olabilir. 355 kilometre menzil ile şehir içi kullanımı için güzel bir alternatif olacak INSTER, özellikle gençlere hitap ediyor.

Hyundai INSTER yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli