reklamı kapat

POPÜLER

Facebook’a oldukça kullanışlı bir özellik daha eklendi

Sosyal medyanın en büyük mecrası konumunda bulunan Facebook, bugün masaüstü sürümüne oldukça kullanışlı bir özellik daha dahil etti. İlk olarak Matt Navarra tarafından fark edilen bu yeni özellik, Facebook canlı yayınlarına yeni bir bakış açısı getiriyor.

Geçtiğimiz dönemde kullanıma sunduğu Live altyapısını oldukça gelişmiş hale getiren ve bu sayede binlerce insana ulaşır hale gelen Facebook, yeni kullanıma sunduğu özellik sayesinde kişilerin ekranlarını anlık olarak canlı yayına eklemesine imkan tanıyor. Yayını gerçekleştirdiğiniz bilgisayar ekranını üçüncü parti uygulamaya (Sadece resmi bir eklenti yükleniyor) gerek kalmadan Live yayınlarına alan özellik, söylendiği kadarıyla şu an sadece Google’ın popüler internet tarayıcısı Chrome’da çalışıyor. Platform içerisinde “Share Screen” yani ekranı paylaş ismiyle yer alan paylaşım altyapısı, istenirse tüm ekranı istenirse de sadece belirli bir programı canlı yayına alabiliyor. Yapılan denemelerde Firefox desteğine sahip olmadığı görülen Share Screen, Facebook canlı yayınlarını çok daha kolay hale getiriyor ve tüm kontrollerini basit bir pencerede sunuyor.

Daha önce ekranını paylaşmak için OBS (Open Broadcaster Software) programını kullanan kişileri oldukça rahatlatacak olan ekran paylaşım özelliği, yakın zaman içerisinde herkesin kullanıma açılacak.