reklamı kapat

POPÜLER

NASA Space Launch System SLS

Falcon Heavy’den daha güçlü “SLS” rokete güç verecek motor en zorlu testte [Video]

Yeni nesil roketler üzerinde sadece SpaceX çalışmıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum NASA, SLS isimli bir roket geliştiriyor. İşte bu rokete güç verecek RS-25 motoru son testte kararlılığını gözler önüne seriyor.

Açılımı Space Launch System olan bu roket, NASA tarafından açıklandığı kadarıyla kalkışta tam 8 milyon pound itme kuvveti üretecek. Bu açıdan roket, 5 milyon pound itme kuvveti uygulayan SpaceX Falcon Heavy‘den ve 7.6 milyon pound itme kuvvetiyle yine Amerika Birleşik Devletleri yapımı Saturn V‘den daha güçlü olacak. Gelecekte karşımıza çok sık çıkacak bu SLS rokete gücünü ise temel olarak dört adet RS-25 (Toplam güç için ekstra iticiler de var) veriyor. İşte bu motorlardan bir tanesini Mississippi’de yer alan Stennis Uzay Merkezi’nde teste sokan NASA, roketin geleceğe hazır olduğunu gözler önüne seriyor. İlk defa yüzde 113 gibi aşırı bir güçte 50 saniye boyunca ateşleme testine sokulan motor, bu zor testten sorunsuz olarak ayrılmayı başarıyor. 2011 yılında sona eren “Uzay Mekiği” programı kapsamında da kullanılan RS-25 motoru, modifiye edilmiş haliyle SLS’e de güç veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA Space Launch System

İlk görevini önümüzdeki yıl gerçekleştirmesi planlanan SLS, operasyona girdiği zaman dünyanın en güçlüsü olacak. Exploration Mission-1 isimli ilk görevde personelsiz Orion uzay aracını alçak dünya yörüngesine çıkartacak roket, Exploration Mission-2’yi ise 2022’de yapacak. Her şey yolunda giderse ikinci görevde Orion içerisinde astronotlar da olacak. Görev kapsamında ay etrafında üç hafta dönülecek ve derin uzay araştırmacıları için kurulan yeni uzay istasyonuna parçalar götürülecek.

Mevcut en güçlü roketin kalkış anı: