reklamı kapat

POPÜLER

Ferrari F150, Enzo’yu tahttan indirmeye hazırlanıyor

2002-2004 yılları arasında sadece 400 adet üretilen Ferrari‘nin efsane otomobili Enzo, yerini F150‘ye bırakmaya hazırlanıyor. Şirketin en önemli otomobilleri arasında yer alan Enzo Ferrari, satışa sunulduğu günden beri tüm spor otomobil tutkunlarının hayalini süsleyen bir model. 651 beygir güç ve 657 Nm tork üretebilen Enzo, maksimumda 355 km/s hıza çıkabiliyor.

Ferrari, otomobilseverleri daha da meraklandırmamak adına Enzo’nun yerini alacak otomobilin fotoğraflarını Ferrari Magazine üzerinden yayınladı.  Fotoğraflara bakıldığında otomobilin ön kısmı, F1 tarzı hatları ve ön far tasarımıyla dikkat çekiyor. Otomobilin arka kısmında ise halka şeklindeki farların ve merkeze konumlandırılmış bir egzozun kullanıldığı görülüyor. Paris Otomobil Fuarı’nda F150’nin karbon şasini görücüye çıkaran şirket, otomobilin tasarımı konusunda Flavio Manzoni ve F1 mühendisi Rory Byrne’nin uzmanlığından yararlanıyor. Ferrari’nin son harikasının teknik detayları henüz açıklanmasa da, 7,3 litrelik V12 motora ve 900 beygirlik bir güce sahip olacağı iddia ediliyor.

Şirketin tasarımdan sorumlu ismi Flavio Manzoni, otomobili tasarlarken, F1 araçlarından esinlediğini ve ön kısmın buna göre geliştirildiğini belirtiyor. Bu ön kısım F1 araçlarıyla aynı tasarıma sahip olmasa da  esinlenildiğini belirten Manzoni, bunun çok da kolay olmadığını söylüyor. Manzoni bu projenin dünyanın en heyacan verici projelerinden birisi olduğunu ifade ediyor. Ferrari’nin teknik direktörü Roberto Fedeli ise bu otomobilin F1 ile spor otomobil arasında bir deneyimi kullanıcılara sunacağını, şirketin otomobilde kullandığı her bileşende ise teknolojinin tüm nimetlerinden faydalandıklarını belirtiyor. Özel olarak üretilecek olan bu süper otomobilin ne zaman satışa sunulacağı ve ne gibi bir fiyattan piyasaya sürüleceği henüz belli değil. Ancak bu süper otomobilin astronomik bir fiyattan satışa sunulacağını gönül rahatlığı ile söyleyebilirz.
Ferrari