reklamı kapat

POPÜLER

Ferrari FF’in varisi GTC4Lusso ile tanışın

Ferrari’nin çağın gerekliliklerine ayak uydurmak üzere ilk kez 2011’de görücüye çıkardığı FF modeli yeni nesille taçlandırıldı. Tasarım anlamında irili ufaklı birçok yeniliğe kavuşan otomobil, GTC4Lusso adıyla anılacak.

Ferrari FF… Yani “Ferrari Four.” Otomobilin dört koltuklu ve dört tekerlekten çekiş özelliklerini vurgulayan model, dörtlü oturma düzenine sahip ilk Ferrari olarak dikkat çekmişti. İtalyanların büyük yolcu taşıtı (Grand Tourer – GT) Ferrari imzasıyla elbette alıştığımız GT’lerden farklı olsa da yine de olumsuz yorumlardan kurtulamamıştı. Ancak Maranello fabrikası yılmadı ve sportif GT’leri de süpersport modelleri kadar estetik ve güçlü bir şekilde üretebileceklerini göstermek istedi. Sonuç olarak karşımıza yeni FF, yeni adıyla GTC4Lusso çıktı.

GTC4Lusso, alıştığımız ön tampon tasarımını korusa da bu sefer her şey biraz daha uzun, daha keskin ve dolayısıyla daha agresif. Kaputun neredeyse yarısına kadar uzayan farlar, daha geniş bir ön panjur ve genel olarak daha sivri hatlar göze çarpıyor. Yan kısmıma ekstra hava çıkışları eklenirken, kapılar daha vurgulu bir hale gelmiş. Jantların da yeni bir tasarıma kavuştuğunu görüyoruz ancak asıl büyük yenilikler arka kısıma saklanmış.

Ferrari GTC4 Lusso
Arkaya baktığımızda uzun yıllar sonra ilk defa çift arka stop grubuna sahip bir Ferrari görüyoruz. Stopların hemen üstünde ince bir spoiler görünümü veren çıkıntıda üçüncü bir stop daha bulunuyor. Dörtlü egzoz sistemi ve egzozların üzerinde yer alan hava çıkışları da elden geçirilen diğer unsurlar arasında. Daha geniş bir yapıya kavuşan iç mekanda yenilenen bilgi eğlence sistemi, dijital göstergeler, bol düğmeli direksiyon simidi, sportif koltuklar ve vites konsolu dikkat çekiyor.

6,3 litre hacimli V12 motor 690 beygir güç ve 697 Nm tork üretirken, 0-100 km/s hızlanmasını 3,4 saniyede tamamlıyor. GTC4Lusso’nun ulaştığı maksimum hız ise 335 km/s.