reklamı kapat

POPÜLER

Ferrari

Ferrari şimdilik turbo destekli bir V12 motor düşünmüyor

Dünyanın en özel otomobil modellerinden bazılarına imza atmaya devam eden Ferrari şimdilik turbo destekli bir V12 motor düşünmüyor.

Üst düzey bir Ferrari yetkilisi tarafından yapılan açıklamaya göre marka yakın bir zaman içinde V12 motorlarına turbo takviyesi yapmayı planlamıyor. Yeni V12 motorunu turboya ihtiyaç duymadan güncel emisyon düzenlemelerine uygun hale getirmek için büyük yatırım yaptığı aktarılan marka, bu temelde V12’nin ruhunu turbo ile bozmak istemiyor ve bu elbette otomobil camiasından olumlu yorumlar alıyor. Biliyorsunuz kısa süre önce 819 beygirlik bir V12 motor taşıyan Ferrari 12Cilindri tanıtılmıştı. Hatırlamak adına model direkt olarak 12 Superfast’in yerini alıyor. Keskin hatlara sahip tasarımıyla hem olumlu hem de olumsuz yorumlar alan, bazı kişilere çok etkileyici, bazılarına ise garip görünen iki kişilik süper otomobil, kalbinde bir V12 motor taşıyor. 6,5-litrelik bu üniteden 9.500 devirde 819 beygir güç ve 678 Nm tork alınıyor. Herhangi bir turbo ya da hibrit desteği olmayan 12Cilindri, “Coupe” ve “Spider” olmak üzere iki farklı sürüme sahip. Şirketin resmi verilerine göre “Coupe” modeli 0’dan 100 m/s hıza 2,9 saniyede çıkabiliyor. 200 km/s hıza ulaşması 7,9 saniye süren versiyon en üstte 340 km/s hızı görebiliyor. “Spider” modeli ise 0’dan 100 m/s hıza 2,95 saniyede çıkabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

200 km/s hıza ulaşması 8,2 saniye süren aracın ağırlığı 1.620 kg olarak açıklanıyor, “Coupe” içinse 1.560 kg’lık bir ağırlık verisi paylaşılıyor. İçerisinde modern diğer Ferrari’lere oranla büyük bir sürpriz olmayan ve toplam üç farklı ekran bir araya getirilen araç, fabrika çıkışı olarak yüksek performanslı Michelin Pilot Sport S5 ya da Goodyear Eagle F1 Supersport lastikler ile satın alınabiliyor. 812 Competizione gibi dört tekerden bağımsız direksiyon sistemi ile donatılan Ferrari 12Cilindri, gücü yola sekiz vitesli çift kavramalı şanzıman ile aktarıyor.

Ferrari haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X