reklamı kapat

POPÜLER

Fitbit ve Xiaomi giyilebilir teknoloji pazarında yine Apple’ın önünde

IDC’nin giyilebilir teknoloji piyasasının finansal çeyrek sonuçlarını gösteren raporu yayınlandı. Rapora göre akıllı saat satışlarında başı çeken Apple, genel giyilebilir cihazlar kategorisinde Fitbit ve Xiaomi’nin gerisinde kalıyor.

IDC’nin 2016 ilk çeyrek raporundaki rakamlara göre giyilebilir teknoloji pazarı olgunlaşmaya ve genişlemeye devam ediyor.

Piyasadaki cihazları akıllı saatler ve basit giyilebilir kategorisi (üçüncü parti uygulamaları çalıştıramayan cihazlar) olarak ikiye ayıran IDC’nin açıkladığı sonuçlarda Apple’ın akıllı saat kategorisinde yüzde 46’lık payla liderliği elinde bulundurdu görülüyor. Fitness bilekliklerinin de içinde yer aldığı ikinci kategoride ise Fitbit yüzde 29,4’le birinci; Xiaomi yüzde 22,8’le ikinci sırada yer alıyor.

IDC wearable
Yukarıdaki tabloda sonuçları görülen ve iki kategorinin toplamı olan genel giyilebilir teknoloji ürünleri arasında ise 2015’i önde kapatan Fitbit’in 2016 ilk çeyrekte 4,8 milyon cihazla birinci; neredeyse sadece Çin’de satış yapan Xiaomi’nin ise 3,7 milyon cihazla ikinci olduğu görülüyor. Apple Watch’ı tanıttıktan sonra birkaç yeni kayışını satışa sunan ve akıllı saatin fiyatında indirime giden Apple 1,5 milyon cihazla bu kategorinin üçüncüsü.