reklamı kapat

POPÜLER

Flip MinoHD incelemesi

“Kaydet, oynat ve paylaş”. Bu sloganı hak edecek derecede kolay kullanılabilen bir kamera olan ve aralarında ABD Başkanı Barrack Obama, ünlü televizyon yıldızı Oprah Winfrey ve şarkıcı Beyonce’un da bulunduğu birçok ünlünün kullandığı Flip MinoHD, Türkiye’yi de etkisi altına almaya hazır. Cisco’nun ürünü olan Flip MinoHD aslına bakılırsa tam bir Amerikan ürünü. Malumunuz Amerikalılar karışık ayarlarla boğuşmayı pek sevmez ve yapacakları işi kolayca halletmek ister. Flip MinoHD de tam bu amaca hizmet ediyor. Kamerada dil, tarih, saat, tonlar ve kayıt ışığı dışında hiçbir ayar yapmıyorsunuz. Evet, Flip MinoHD 720p HD çözünürlükte kayıt yapabilen bir kamera ama kayda dair hiçbir ayara izin vermiyor. Bu da birçok kafa karışıklığını ortadan kaldırıyor haliyle. Kullanıcıların yapması gereken tek şey cihazı açıp kırmızı kayıt düğmesine basmak.

HD VİDEO KAYDI
4 ve 8 GB hafıza seçeneklerine sahip olan Flip MinoHD, 1280×720 çözünürlükte 1 saat (4 GB) veya 2 saat (8 GB) HD kayıt yapıyor. Kayıtların kalitesi tabii ki HDCAM veya DSLR fotoğraf makinesi ayarında değil ama oldukça tatmin edici. Karanlık ortamlarda ister istemez kumlanma sorunu ortaya çıkıyor ancak gün ışığı gibi yeterli ışık kaynakları altında yapılan çekimlerde kameranın performansı birçok cep kamerasından çok daha iyi. Flip MinoHD’de bulunan görüntü sabitleme teknolojisi çekim esnasında oluşan titreşimleri olabildiğince ortadan kaldırıyor ve kayıtlarda gözle görülür bir fark ortaya koyuyor. 60 fps değeri ise çok daha akıcı görüntü kaydını mümkün kılıyor. Sadeliğinin bir göstergesi olarak Flip MinoHD’nin üzerinde yalnızca oynat, sil, kayıt ve yön tuşları bulunuyor. Kameranın tüm işlevleri kapasitif dokunmatik özellikli bu tuşlarla kontrol ediliyor. Cihazın sağ yüzünde açma kapama, sol yüzünde ise üst kısımdaki dahili USB’yi ortaya çıkaran bir düğme bulunuyor. Dahili USB sayesinde Flip MinoHD hiçbir ek bağlantı kablosuna ihtiyaç duymadan şarj edilebiliyor veya içindeki videolar bilgisayara aktarılabiliyor. Kaydedilen videolar, kameranın alt kısmında bulunan mini HDMI bağlantı noktası aracılığıyla HDTV’lerde izlenebiliyor.

FLIPSHARE YAZILIMI
Flip MinoHD’nin en önemli özelliklerinden biri de kolay paylaşım. Bunu sağlayan ise kamera içinde yüklü gelen FlipShare yazılımı. Bu yazılımı bilgisayara kurduktan sonra Flip MinoHD ile çekilen videoları ister e-posta, ister tebrik kartı olarak sevdiklerinize gönderebiliyorsunuz. Yazılımın arayüzü üzerinden Facebook, Twitter veya YouTube gibi sosyal paylaşım sitelerine mevcut hesaplarınızla giriş yaparak videolarınızı buralarda da paylaşabiliyorsunuz. FlipShare üzerinde ufak tefek video süslemeleri de yapılabiliyor. Kaydedilen videonun başına ve sonuna jenerik eklemek veya video altına müzik koymak bu işlevlerden bazıları. Tüm bunlar bir araya geldiğinde de ortaya oldukça pratik ve kullanması zevkli bir kamera çıkıyor. Şayet bu tarz bir kameraya ihtiyacınız varsa Flip MinoHD en iyi alternatiflerden.

► Puanlama ve teknik özellikler sayfa 2‘de

YORUMLAR