reklamı kapat

POPÜLER

Ford yatak

Ford’dan yataktaki en büyük sorunu çözen “şerit takip sistemi temelli” ilginç yatak [Video]

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Ford, bu sefer yataktaki en büyük soruna çare bulan “şerit takip temelli” ilginç yatak ile karşımızda bulunuyor.

Ford, arge çalışmalarını farklı alanlarda devam ettirmeye devam ediyor. Otomobilleri için geliştirdiği teknolojileri gündelik hayatımıza uyarlayan firma, bu sefer ilginç bir yatak hazırladı. Biliyorsunuz çiftler yatakta sık sık bir yer sorunu yaşıyor. Yatak ne kadar büyük olursa olsun kişisel sınırlar aşılıyor, bu da keyifsiz bir uyku deneyimi getiriyor. Uyurken birbirini yaralayan çiftlerin olduğu daha söyleniyor. İşte Ford mühendisleri geliştirdiği yatak ile bu sorunları çözmeyi hedefliyor. Firmanın otomobillerinde kullandığı şerit takip sisteminden ilham alınarak hazırlanan yatak, altına yerleştirilen motor ve kayış sistemiyle kişileri uyku sırasında yerinde tutuyor. Kişilerin konumunu ağırlıktan algılayan sistem, bu sayede çiftlerin birbirlerinin yerini işgal etmesini önlüyor. Nasıl çalıştığını yukarıdaki videoda da görebileceğiniz yatak, güzel bir çalışma olarak karşımızda bulunuyor. Satış konusunda bir açıklama yapılmıyor ancak olması pek mümkün görünmüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford kısa süre önce de özel bir köpek kulübesi hazırlamıştı

Firmanın araçlarında kullandığı aktif gürültü engelleme teknolojisi üzerine kurduğu bu kulübe, gösteriler sırasındaki gürültüyü köpekleri rahatsız etmeyecek düzeyde minimum hale getiriyor. Özel tasarlanan bir otomatik kapısı bulunan kulübe, fütüristik bir tasarımıyla da dikkat çekiyor. Ancak bu kulübe hemen gidip satın alınamıyor. Henüz prototip aşamasında olan bu çalışma, başka firmalar tarafından gerçeğe uyarlanabilir deniyor.