reklamı kapat

POPÜLER

Ford market arabası

Ford’dan “çılgın çocuklara” özel teknolojik market arabası [Video]

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Ford, otomobilleri için geliştirdiği teknolojileri gündelik hayata uyarlamaya devam ediyor.

Alışveriş merkezlerindeki market arabalarını özellikle çocuklar çok seviyor. Bu arabaları kullanmaya ve onlarla yarışmaya bayılan çocuklar, boyları çok yetmediği için sık sık etrafa çarpıyorlar. Otomobil devi Ford, yeni çalışmasında işte tam da buna odaklanıyor. Bunun için oldukça fütüristik görünen bir market arabası geliştiren firma, bu çalışmasıyla aileleri ve mağaza çalışanları çok memnun edecek gibi görünüyor. Çünkü bu market arabasında özel bir sensör ve fren sistemi yer alıyor. Bu sensör çevresini sürekli olarak tarıyor ve raflara çok yaklaşıldığını anlayınca fren yaparak arabayı durduruyor. Böylece raflara çarpma sorununu bitiren market arabası, bu işlemciler için gereken tüm donanımı altındaki bölümde taşıyor. Bu sistem direkt olarak firmanın otomobillerinde kullandığı otomatik kaza önleme sisteminden ilham alıyor. Bu sistem sayesinde Ford otomobiller sizin yerinize fren yaparak kazaları önleyebiliyor. Firma “çocukların çocuk olmasını engelleyemeyiz ancak kazaları engelleyebiliriz” diyor. Bu aracın kullanıma çıkıp çıkmayacağı bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford daha önce de benzer şekilde ilginç projelere imzasını attı

Hatırlayanlar olacaktır. Firma geçtiğimiz aylarda gürültü engelleme özelliğine sahip gelişmiş bir köpek kulübesi hazırlamıştı. Aynı zamanda şerit koruma özelliğini benimseyen bir yatak da geliştiren büyük üretici, bu tarz ilginç çalışmalarla dikkat çekmeyi iyi başarıyor.