reklamı kapat

POPÜLER

akıllı market arabası

Kasiyer ihtiyacını ortadan kaldıran akıllı market arabası [Video]

Amazon‘un kasasız ve kasiyersiz süpermarketinden sonra şimdi de Caper‘ın kasaya gitmeden ödeme yapabileceğiniz akıllı market arabası ortaya çıktı.

Amazon’un giderek büyüttüğü ve ilk mağazasını 2018’de açtığı kasasız ve kasiyersiz süpermarketi size çok karışık geldiyse, Caper, akıllı market arabası ile bu karmaşayı biraz daha basitleştiriyor. Kasalarda oluşan uzun sıralarda vakit kaybetmek istemeyen kullanıcılar için işlemleri kolaylaştıran market arabasında yer alan kamera ve sensörler sayesinde, arabaya attığınız ürünler otomatik olarak sisteme işleniyor. Ağırlık sensörü ve üç adet görüntü tanıma yeteneğine sahip kameradan beslenen sistem, siz keyifle gezerken aldıklarınızı otomatik olarak tarıyor.

Kasiyersiz süpermarketler

Aldığınız ürünlerin ödemesini de yine aynı şekilde akıllı market arabası üzerinde yer alan post cihazı ile gerçekleştirebiliyorsunuz. Araç aynı zamanda aradığınız ürünleri rahatça bulabilmeniz için mini bir harita sistemine de sahip. Aldığınız ürünlere göre yemek tarifi önerilerinde de bulunan cihaz bunun yanı sıra bulunduğunuz reyondaki indirimli ürünler konusunda da sizi bilgilendiriyor.

Söz konusu bu teknolojilerle beraber kasiyer ihtiyacının ortadan kalkmasına bir adım daha yaklaşılıyor. Caper’ın sistemi belki Amazon Go kadar eşsiz bir deneyim sunmuyor, ancak yapay zeka alışma sürecini destekliyor ve işleri hızlandırıp, kolaylaştırıyor. New York’ta iki mağazada kurulumu gerçekleştirilen sistemin önümüzdeki dönemlerde daha fazla markette kullanılması bekleniyor. Bu ilginç ürünün çalışma prensiplerini gösteren videoya haberin üzerinden ulaşabilirsiniz.