reklamı kapat

POPÜLER

Ford

Ford, elektrikli araçlar için robotik şarj istasyonları tasarladı [Video]

Elektrikli otomobil pazarına elbette büyük önem veren ve alanda aktif olarak yer alan Ford, sürecin şarj tarafına da odaklanıyor.

Bu bağlamda Ford tarafından geliştirilen elektrikli araçlara özel robotik şarj istasyonları dikkat çekmiş durumda. Yukarıda yayınladığı video içerisinde üzerinde çalıştığı iki farklı versiyonu karşımıza getiren dev üretici, bu otomatik şarj bağlantısı sağlayan robotik kol temelli sistemleri herkes için hazırlamıyor. Firmanın bu robotik şarj sistemleri ile amacı, fiziksel engelli sürücülerin hayatını kolaylaştırmak. Bu sistemler sayesinde engelli kişilerin araçlarını şarj istasyonuna park ettikten sonra manuel olarak şarj bağlantısı kurmasına gerek kalmayacak. Bu çok önemli çünkü şu an açılan şarj istasyonları genel olarak engelli sürücülere uygun değiller. Güncel olarak kurulan çoğu şarj istasyonunda tekerlekli sandalye ile hareket edecek yer kesinlikle yer almıyor. Bu arada buna benzer faydalı sistemler üzerinde başka firmalar da taşıyor. Bu konuda akla gelen ilk örneklerden birisi, Tesla’nın henüz kullanıma girmeyen robotik şarj kolu sistemi oluyor.

Ford, şu an birçok farklı robotik sistem üzerinde çalışma gösteriyor. Firmayı bundan önce gündeme getiren robot gelişmesi Javier olmuştu ve Javier direkt olarak üç boyutlu baskı sürecine odaklanıyordu. Dev üretici artık bazı özel otomobillerin belirli parçalarını özel 3D baskı makineleri kullanarak üretebiliyor. Normalde bu süreci personellerin takip etmesi, yapılan baskının makineden alınması ve taşınması gerekiyor. İşte tam olarak bu noktada özel bir sistem geliştiren üretici, KUKA’yla ortaklaşa hazırlanan tekerlekli robot Javier ile süreci otonom hale getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hemen hemen hiç ara vermeden çalışabilen robot, üç boyutlu yazıcı ile haberleşiyor ve baskı süreci bittiğinde parçaları alarak istenilen yere götürebiliyor. Bu sayede 3D baskı sürecindeki personel ihtiyacını (Tasarım ve dosya yükleme hariç) ciddi sayıda azaltan Ford, bu altyapıyı şimdilik ufak parçalar için kullanıyor.

Ford adımlar yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display