reklamı kapat

POPÜLER

Ford Javier Robot

Ford, üç boyutlu baskıyı üstlenen robot “Javier” ile dikkat çekti

Dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında yer alan Ford, üretim sürecini modernleştirmek adına Javier üzerinde çalışıyor.

Ford, birçok farklı robot üzerinde çalışıyor. Bu robotların en yenilerinden olan Javier, direkt olarak üç boyutlu baskı sürecine odaklanıyor. Dev üretici artık bazı özel otomobillerin belirli parçalarını özel 3D baskı makineleri kullanarak üretebiliyor. Normalde bu süreci personellerin takip etmesi, yapılan baskının makineden alınması ve taşınması gerekiyor. İşte tam olarak bu noktada özel bir sistem geliştiren üretici, KUKA’yla ortaklaşa hazırlanan tekerlekli robot Javier ile süreci otonom hale getiriyor. Hemen hemen hiç ara vermeden çalışabilen robot, üç boyutlu yazıcı ile haberleşiyor ve baskı süreci bittiğinde parçaları alarak istenilen yere götürebiliyor. Bu sayede 3D baskı sürecindeki personel ihtiyacını (Tasarım ve dosya yükleme hariç) ciddi sayıda azaltan Ford, bu altyapıyı şimdilik ufak parçalar için kullanıyor.

Otomobil fabrikalarında robot sistemlerinin kullanımı sürekli olarak artıyor ve robotlar artık eski tip geleneksel üretim sistemleri yanında yeni nesil üretim süreçlerine de dahil edilebiliyor. Bu konuda birçok farklı başka firma da aktif olarak çalışıyor. Süreçte öncü isimlerden birisi de Tesla konumunda yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robotik sistemler nedeniyle birçok iş kapısının kapanması kaçınılmaz bir gerçek. Bu açıdan gelecek iş kollarının direkt olarak robotik kontrolü ve yazılım gibi alanlara odaklanılması gerekiyor. Artık kas gücünün anlamı ciddi şekilde kalmamaya başladı.

Ford imzalı Javier yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display