reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Olympus OM-1

Fotoğraf makinesi pazarına taze kan: “Olympus OM-1”

Bugün, fotoğraf makinesi pazarına taze kan olarak Micro Four Thirds sistem “Olympus OM-1” dahil edildi. İşte öne çıkanlar;

Advertisement

Olympus OM-1, firmanın gövdesine “Olympus” markasına sahip son fotoğraf makinesi olacak. Bundan sonra gelecek fotoğraf makineleri söylediği kadarıyla geçtiğimiz dönemde kurulan OM Digital Solutions (OMDS) adı altında karşımıza çıkarılacak. Bu bağlamda dikkat çeken OM-1, teknik açıdan bakarsak 20,4 megapiksel Micro Four Thirds CMOS sensör üzerine kuruluyor. Lensleri değiştirilen ve retro tasarım çizgisinde hazırlanan fotoğraf makinesi, 120 FPS OLED elektronik vizöre ve hareketli dokunmatik LCD ekrana sahip.

Üst seviyeye konumlandırılan ve gücünü TruePic X Dual Quad Core işlemciden alan model, mekanik perde tercih edilirse saniyede 10 kare, elektronik perde ile ise saniyede tam 120 kare seri fotoğraf çekimi yapabiliyor. 120 FPS çekimi vizör kararması olmadan sunan gövde, otomatik netleme ve otomatik pozlama ile saniyede 50 kare çekim hızı getiriyor.

Saniyede 60 kare 4K video çekebilen gövde, 1080P’de 240 FPS’e kadar ulaşabiliyor. Sensör bazlı beş eksenli görüntü sabitleme sistemi üzerine kurulan Olympus OM-1, bu sayede elde yapılan çekimleri çok daha stabil hale getirebiliyor.

Beş eksenli sistem ile 8 durak avantaj getiren gövde, bu teknoloji ile elde 50 megapiksel, tripod üzerinde ise 80 megapiksel fotoğraf çekebiliyor. Bu yüksek çözünürlüklere sensörün hareket ettirilmesi ve birden fazla çekim ile ulaşılıyor.

Suya karşı oldukça dayanıklı olan Olympus OM-1, mart ayında satışa sunuluyor. Gövdenin açıklanan fiyatı ise 2.800 dolar seviyesinde yer alıyor. Bu ürünün ileride Türkiye’de de satılmasını bekliyoruz ancak henüz bir açıklama yok.

İlginizi Çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın