reklamı kapat

POPÜLER

Fujifilm X-T2 incelemesi

Her yeni modeliyle kendini geliştiren ve eksiklerini kapatan Fujifilm, çıtayı biraz daha yukarı taşıyor. X-T2, süper hızlı odaklama sistemi, 4K video yetenekleri ve görüntü kalitesiyle güçlü rakiplerine kafa tutuyor.

Fujifilm’in aynasız pazarındaki başarısında büyük pay sahibi olan X-T1, yerini birçok yenilik ve geliştirmeyle gelen X-T2’ye bıraktı. Ve çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki Fujifilm, X-T2’yle mükemmele bir adım daha yaklaştı. Evet, hala daha ufak tefek eksikleri var ama Kaizen felsefesiyle üretim yapan markanın önümüzdeki dönemde yayınlayacağı güncellemelerle bunların büyük bir kısmını gidereceği kesin. Fujifilm X serisine aşina olanlar makinelerin tasarımında retro dilin hakim olduğunu bilir. X-T2 de bu çizginin dışına çıkmıyor. Kardeşi X-T1 ile neredeyse aynı görünüyor ancak kullanımda fark yaratan birkaç artısı var.

Bunların başında ele bir parça daha iyi oturan gövde yapısı geliyor. Sudan ve tozdan etkilenmeyen gövde, bilhassa “Boost” seçeneğiyle makinenin gücünü katlayan grip ile birlikte kullanıldığında kusursuz bir konfor sunuyor. “Küçük olsun diye aynasız alıyorum, bir de grip mi takacağım” demeyin; grip’in yetenekleri gerçekten çok fazla. X-T1’de birçok kullanıcının şikayeti olan ana düğmelerdeki hissizlik X-T2’de giderilmiş. Düğmeler artık daha dışarıda ve çıkıntılı, bu sayede gözünüz vizördeyken dahi hangisine bastığınızı anlayabiliyorsunuz.

Belki de en önemli yenilik ise odak noktasını tek bir dokunuşla değiştirmeye imkan sağlayan “fokus kolu”. 325 odak noktası seçiliyken tepkileri biraz yavaşlayan bu kolu kullandıkça rahatlığını ve çekim hızına olan katkısını daha iyi anlıyorsunuz. ISO ve enstantane kadranlarının kilit sistemi de değişmiş. Neyse ki Fujifilm, X-Pro2’de kullandığı ve pek de pratik olmayan sistemi yeni makineye de taşımak yerine basit ama fonksiyonel bir düğme tasarımına gitmiş. Düğmelere bir kez bastığınızda kilit açılıyor, bir daha bastığınızda kadranlar kilitleniyor. X-T2’nin ekranı, belli açılarla yukarı, aşağı ve sağa dönebiliyor ama öne doğru bakamıyor. Eğer ki selfie sizin için olmazsa olmazsa bunu aklınızda tutmanızda yarar var. Unutmadan ekleyelim, artık “Aman Ali Rıza Bey, fotoğrafların başına bir şey gelmesin” diye endişelenmenize de gerek yok çünkü X-T2’de UHS-II destekli çift SD kart yuvası bulunuyor. Yuvalardaki kartlardan birini yedekleme için kullanabildiğiniz gibi JPEG+RAW çekim için de ayarlayabiliyorsunuz.