reklamı kapat

POPÜLER

Gábor Balogh’dan “gerçek” bir akıllı saat tasarımı

Kol saatlerinin, görünümü işlevinden daha önemli bir aksesuar olduğu düşünüldüğünde, akıllı saatlerin tasarımı neden ikinci plana attığını anlamak zor. Üreticiler şu aşamada sundukları kaba, ruhsuz, plastik ve çocuk oyuncağı gibi görünen (yeter adam öldü!) akıllı saatlerin klasik kol saatleri kadar yaygınlaşmasını bekleyemez. Peki akıllı saatlerin de klasik kol saatleri kadar çekici olması mümkün değil mi? Gabor Balogh, hazırladığı klasik görünümlü akıllı saat tasarımıyla bunu pekala da mümkün olduğunu ortaya koyuyor.

Örnek tasarımlar için İsveçli saat üreticisi Triwa’nın iznini de alarak Havana modelinin üzerinde çalışan Balogh, Havana’nın ön kısmına daire şeklinde bir ekran yerleştirmiş. Buradaki önemli nokta sadece tasarımın şekli değil, tasarım paradigmalarına getirilen farklı yorum. Balogh öncelikle arayüzü tasarlayıp saat tasarımını buna uydurmak yerine tersten giderek arayüzü dış görünüme göre tasarlamayı öneriyor.

balogh02
Arayüz konusundaki kararı firmalara bırakacağını söyleyen Balogh, yine de minimal ancak sofistike arayüz fikirleri sunuyor. Buna göre saat akıllı telefonla eşleştirildiğnde bildirim, harita ve müzik bilgileri gibi ayrıntılar cihazda görüntüleniyor. Ancak cihazın akıllı saat yerine sadece kol saati işlevi görmesini istediğinizde cihaz normal bir kol saati gibi görünüyor ve çalışıyor.

balogh04
Balogh’un tasarımındaki saat çerçevesi arayüzle etkileşimi sağlayan ana öğe. Çerçeve üzerinde tıpkı iPod’daki gibi döndürme hareketi yapılarak mesajları kaydırmak, işlevler arasında geçiş yapmak veya çerçeveye dokunarak seçim yapmak mümkün olabilir. Uygulama kontrolünde çerçevenin kullanılması sayesinde yan taraftaki düğmeler normal saat fonksiyonlarını ayarlamak için kullanılabiliyor. Saat tutkunları için sürekli dokunulan kirli bir ekran ne kadar acı verici bilemezsiniz… Ancak Balogh tasarımında ekran dokunmatik olmadığı için parmak izleriyle kaplanıp kirlenmesi de söz konusu değil.

balogh01
Yine de Balogh’un mühendis değil tasarımcı olduğu ve bu tür bir tasarım üretilmeden önce pek çok teknolojik sorunun giderilmesi gerekeceğini unutmamalıyız. Ancak teknoloji ilerledikçe teknoloji devleri de “fütüristik” tasarımlarını azaltarak, Balogh’unkine benzer tasarımlarla Breitling ve Tag Heuer gibi klasik modellere rakip olmaya çalışacaktır.

gps