reklamı kapat

POPÜLER

Garmin Asus A10

Garmin Asus iş birliği çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Teknoloji devi Asus ile navigasyon devi Garmin’in birlikte ürettikleri mobil iletişim ve navigasyon cihazlarına bir yenisi daha eklendi. Bu sefer Android işletim sistemini tercih eden ikili, yine özgün bir cihazla karşımızda. Garmin Asus A10, gelişmiş bir mobil iletişim cihazı olmasının yanı sıra komple bir navigasyon paketi olarak değerlendirilebilir. Orta büyüklükte bir cihaz sayabileceğimiz A10, 3.2 inç büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahip. Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışan ekran hassasiyet konusunda sorunsuz. Parmakla kendinizi yormadan rahatça kontrol edebiliyorsunuz. Ekranın hemen altında Android işletim sisteminin zorunlu kıldığı geri, ana sayfa ve menü tuşları konumlandırılmış. Bu tuşlar da ekran gibi dokunmatik. Her dokunuşta hafif bir titreşimle geri bildirim verilerek daha etkin bir şekilde kullanılması sağlanmış. Cihazın sol yan yüzünde standart micro USB bağlantısı ve Garmin Asus tarafından üretilen araç kitine bağlanabilmesi için gerekli özel bağlantı noktası bulunuyor. Sağ yanda ses kontrol tuşları ve hoparlör bulunuyor. Hoparlörün burada olmasının sebebi araçta yatay konumda kullanırken ideal olması. Üst yüzde güç düğmesi ve yine standart olan 3.5 mm kulaklık bağlantısı konumlandırılmış. Bağlantıların ve tuşların yerleri gerek ergonomi, gerek işlevsellik açısından oldukça başarılı.

Advertisement

ÖZGÜN ARAYÜZ
Garmin Asus A10 modeli, Android işletim sisteminin 2.1 versiyonuyla çalışıyor. Fakat cihazı diğer Android işletim sistemli modellerden ayıran özelliği firma tarafından geliştirilen özgün arayüzü. Yani standart Android arayüzünden oldukça farklı. Kilit ekranı, üstten parmakla açılan çekmece bildirim penceresi gibi ana öğeler korunurken, ana ekran ve menü tamamen özgün olarak tasarlanmış. Cihazı açtığınızda Android işletim sisteminin boş sayfalardan oluşan ekranı yerine özel ana ekran görüntüleniyor. Solda üç adet büyük fonksiyon tuşu yerleştirilmiş. Bunlar telefon, navigasyon ve harita olmak üzere en sık kullanacağınız fonksiyonlardan oluşuyor. Fakat bunlar kullanıcı tarafından değiştirilebilir olsaymış daha iyi olurmuş. Hemen sağda ise ana menünün bir kısmı dikey olarak görüntüleniyor. Küçük çıkıntıya dokunarak veya tutup çekerek ana menüyü açabiliyorsunuz. İşte bu ekranda düzenleme, sürükle – bırak yöntemiyle gerçekleştirilebiliyor. Ekranın altındaki ana sayfa tuşuna basılı tuttuğunuzda hem arka planda çalışan uygulamaların listesine ulaşabiliyorsunuz, hem de parmakla sağa sola kaydırılabilen boş sayfalar açılıyor. Bu sayfalara Android standardı olarak kısayollar ve widget uygulamaları yerleştirebiliyorsunuz. Gayet özgün ve pratik bir kullanım yaratılmış.

GARMİN VE NAVİGASYON
Navigasyon konusunda Garmin’in yadırganamayacak tecrübesi cihaza tam anlamıyla yansıtılmış. Qualcomm GPSOne G7 modülü, gelişmiş Garmin yazılımlarıyla birlikte navigasyon anlamında tüm ihtiyacınızı karşılayacak güçte. Cihazda standart Google Haritalar uygulamasının yanı sıra Garmin tarafından sağlanan çok daha gelişmiş bir navigasyon uygulaması bulunuyor. Türkiye haritası yüklü geliyor. Yani navigasyon hizmeti için Google Haritalar’da olduğu gibi internet bağlantısına ihtiyacınız yok. Tüm paket, farklı işlevler ve hizmetler için ayrı uygulamalara bölünmüş. ‘Nereye?’ isimli uygulama ile rota belirleme, ‘Rotalar’ ile tüm rotaları düzenleme, ‘Yerler’ ile yakındaki önemli noktaları görüntüleme işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. Cihazı rakiplerinden ayıran uygulamaların en ilgi çekici olanı, navigasyon sesi kaydetme. Böylece kendi sesiniz kaydederek rota takibi sırasında komutları kendi sesinizden duyabiliyorsunuz. Bu hem faydalı, hem de eğlenceli bir özellik. Navigasyon uygulamalarının yanı sıra Garmin Asus A10; Facebook, Twitter ve Myspace uygulamalarıyla yüklü halde geliyor. Android işletim sisteminin sunduğu avantajlı Gmail ve Google Talk gibi uygulamalar da cabası. Garmin Asus A10 üzerinde 5 megapiksel çözünürlük sunan başarılı bir kamera bulunuyor. Otomatik netleme özelliğine de sahip olan kameranın arayüzü görsel olarak çok başarılı olmasa da çalışma performası ihtiyacı karşılayabilecek seviyede. Kameranın en büyük eksiği, cihaz üzerinde herhangi bir çekim tuşunun bulunmaması. Sadece ekrandaki dokunmatik çekim tuşunu kullanıyorsunuz. Fakat ekranda herhangi bir yere dokunarak netleme yapabiliyorsunuz. Yalnız nereye dokunursanız dokunun netleme sadece orta kısımdan gerçekleştiriliyor. Kamera ile video kaydı da yapabiliyorsunuz. Cihaz 3G ve HSDPA mobil bağlantılarının yanı sıra Wi-Fi bağlantısına da sahip. Tüm bu özellikleriyle ileri seviye kullanıcıları dahi tatmin edecek kadar güçlü. Zira internet gezintisi sırasında WebKit tabanlı güçlü HTML tarayıcı kullanabiliyorsunuz. Navigasyon özellikleri ve özgün arayüzü ile rakiplerinden sıyrılan Garmin Asus A10 modelini, özellikle araç navigasyonunu sıkça kullananlar için piyasadaki en iyi alternatif olarak gösterebiliriz. Birlikte verilen araç kiti ile ekstra hiçbir donanım ve yazılıma ihtiyaç duymadan tüm fonksiyonlarından yararlanabiliyorsunuz.

EKRAN
Garmin Asus A10
3.2 inç kapasitif dokunmatik ekran birden fazla dokunuşu algılayabiliyor

KAMERA
Garmin Asus A10
5 megapiksel kamera hem fotoğraf hem de video açısından gayet başarılı

NAVİGASYON
Garmin Asus A10
Garmin tarafından sunulan uygulamalar ve A-GPS modülüyle komple bir paket

ÖZGÜN ARAYÜZ
Garmin Asus A10
Android 2.1 ile çalışan A10 tamamen kendine has bir grafik arayüze sahip

BAĞLANTILAR
Garmin Asus A10
3G, HSDPA, Wi-Fi ve standart kulaklık bağlantısıyla çok kullanışlı

KUTU İÇERİĞİ
Garmin Asus A10
Cihazla birlikte araç kiti de ücretsiz olarak veriliyor

TASARIM
-4YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-4YILDIZ-

PERFORMANS
-4YILDIZ-

ARTILAR
İşletim sistemi, donanım ve zengin yazılımlarıyla çok güçlü. Navigasyon anlamında neredeyse rakipsiz

EKSİLER

Market uygulaması yok. Ana ekrandaki üç fonksiyon değiştirilemiyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Android 2.1

Şebeke
• GSM ve HSDPA

Ekran
• 3.2 inç, 320×480 piksel
• 1256K renk LCD
• Kapasitif dokunmatik

Hafıza
• microSD kart (16 GB maksimum)

Kamera
• 5 megapiksel
• Video kaydı
• Otofokus

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, MPEG4

Bekleme / Konuşma Süresi
• 432 / 9 saat (3G)

Navigasyon
• Entegre A-GPS
• Dijital pusula
• Garmin yazılımları

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth, Wi-Fi