reklamı kapat

POPÜLER

Garmin Asus M10 incelemesi

 - Güncelleme: 13 Haziran 2010 19:24

İş birliğinin son ürünü Garmin Asus M10 Türkiye’de de satışa sunuldu. Microsoft Windows Mobile işletim sistemiyle çalışan cihaz orta büyüklükte ve komple dokunmatik ekranlı gelişmiş bir ürün. Cihazın üzerinde 3.5 inç büyüklüğünde ve 480×800 piksel çözünürlük sunan bir ekran bulunuyor. Yüksek ekran çözünürlüğü cihazın kullanımını çok daha etkin ve eğlenceli bir hale getiriyor. Dirençsel dokunmatik teknolojisiyle çalışan ekran şüphesiz kapasitif olanlara göre daha zayıf bir hassasiyete sahip. Fakat ilk üretilen dirençsel ekranlarla da kıyaslanamayacak kadar kullanışlı. Kısaca parmakla rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz fakat temas yeterli değil, hafif de olsa basınç uygulamanız gerekiyor. Arayüzde parmakla kullanılamayacak kadar küçük nesneler içeren bölümlerde kullanmanız için cihazla birlikte bir de stylus kalem veriliyor. Stylus kalem cihazın sağ alt köşesindeki yuvaya yerleştirilmiş. Ekranın hemen altında çağrı tuşları ve Windows tuşu bulunuyor. Dokunmatik olarak tasarlanan bu tuşlar da ekran ile aynı hassasiyete sahip. Cihazın sağ yan yüzünde ses kontrol tuşları, sol yanda microUSB ve özel araç kiti bağlantı noktaları konumlandırılmış. Hem cihazı açıp kapamak, hem de ekranı kilitleyip açmak için kullanılan özel tuş ise üst bölümde bulunuyor. Son olarak 3.5 mm kulaklık bağlantısı da üste yerleştirilmiş. Cihaz arka kenarları yuvarlatılmış hatları, ekran üzerindeki hoparlör gibi detaylarıyla iPhone’a çok yakın bir tasarıma sahip. Kesinlikle daha özgün bir tasarım olmasını beklerdik. Yine de bu formun kullanışlılık açısından ideal olduğu açık.

GARMIN, ASUS VE MICROSOFT
M10’un teknik özelliklerine göz atıp biraz kurcaladığınızda bu üç markanın ağırlığını hemen hissediyorsunuz. Güçlü donanım Asus, konum tabanlı servisler Garmin ve işletim sistemi Microsoft tarafından sağlanıyor. Windows Mobile 6.5.3 Professional işletim sistemiyle çalışan M10 üzerinde 600 MHz hızında Qualcomm işlemci bulunuyor. Genel performansı yüksek olsa da ileri seviye kullanıcıları tatmin edeceğini düşünmüyoruz. Windows Mobile işletim sisteminin bu versiyonu mobil bir cihazda şu an için kullanılabilecek en başarılı Windows. Parmakla kontrol edilebilecek büyük simgelerden oluşan arayüz, çok işlemli çalışma (multitasking) özelliği sayesinde rakipleri karşısında güç kazanıyor. Ekranın hemen altında bulunan Windows tuşuna basılı tuttuğunuzda çalışan tüm uygulamaları hoş animasyonlu bir arayüzde görebiliyorsunuz. Bu ekranda üst bölümde RAM bellekte ne kadar boş alan kaldığı görüntüleniyor ve istediğiniz uygulamaya kolayca geçiş yapabileceğiniz gibi istemediklerinizi tek dokunuşla kapatabiliyorsunuz.

ZENGİN UYGULAMA SEÇENEĞİ
M10 konum tabanlı servisler konusunda iddialı ve zengin bir mobil iletişim cihazı. Garmin tarafından sağlanan özel navigasyon yazılımları cihazın ana fonksiyonlarını oluşturuyor. Menüde, Araçlar başlığı altında bulunan harita, rota yönetim, konum belirleme, yol bilgisayarı ve rota simülasyonu uygulamaları navigasyon ihtiyacınızı tümüyle karşılamaya yetecek seviyede. Gerek harita uygulamasının zenginliği, gerek üç boyutlu rota takibi gibi özellikler, M10’u bir cep telefonundan çok gelişmiş bir navigasyon cihazı haline getiriyor. Navigasyon ve rota takibinin yanı sıra birçok bilgi ve içerik servisi cihazla birlikte geliyor. Satın aldıktan sonra ‘my.garmin.com’ adresinden kayıt olarak servisleri aktif hale getirebiliyorsunuz. Konumunuza göre hava durumu bilgileri, Panoramio fotoğrafları, trafik bilgileri, güvenlik kameraları gibi zengin bir içerik erişimi imkanı sunuyor. Şüphesiz bu servislerin çoğu Türkiye’de kullanılamıyor. Cihazda ayrıca bir Facebook uygulaması, müzik ve video için Windows Media Player, internet erişimi içinse Internet Explorer uygulamaları bulunuyor. Media Player üzerine düşen görevi başarıyla yerine getiriyor. Explorer ise biraz daha kullanışlı hale gelmiş, yine de kusursuz bir gezinti rahatlığı sunmuyor, fakat Flash desteği var. Dolayısıyla ne çok iyi, ne de çok kötü.

SON DEĞERLENDİRME
Genel donanım ve yazılım özellikleriyle gelişmiş bir Windows Mobile cihazı olan M10, Garmin tarafından sağlanan konum tabanlı servislerle eğlenceli ve yararlı bir hale getirilmiş. Yatay konumda büyük ekranda kullanabileceğiniz özel araç kiti ile birlikte gelen M10 komple bir navigasyon paketi olarak görülebilir.

YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜK
Büyük ve yüksek çözünürlüklü ekran tüm fonksiyonların kullanımını kolaylaştırıyor

KAMERA5 megapiksel çözünürlük sunan kamera hem fotoğraf, hem video açısından başarılı

ZENGİN BAĞLANTI3G desteğinin yanı sıra Wi-Fi sayesinde her an internete erişme imkanı sunuyor

KONUM SERVİSLERİKomple navigasyon paketinin yanı sıra konum tabanlı içerik uygulamaları mevcut

WINDOWS MOBILEİşletim sistemi son sürümüyle çok daha kullanışlı hale gelmiş

ARAÇ KİTİ

Yatay olarak kullanlabilen özel araç kiti, cihazı bir yol bilgisayarına dönüştürüyor

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Garmin’in zengin konum tabanlı servisleri ve navigasyon uygulaması çok iyi iş çıkarıyor. zengin bağlantı seçenekleri ve kamera gayet başarılı.

EKSİLER
Hassasiyeti ve performansı ileri seviye kullanıcılar için yeterli değil. Servislerin bazıları Türkiye’de kullanılamıyor.

SONUÇ
İşletim sisteminin olumlu yenilikleri, güçlü Asus donanımı ve üzerinde çalışan Garmin konum tabanlı servisleri. M10’u bu üçünün başarılı bir birleşimi olarak görüyoruz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Windows Mobile 6.5.3 Pro

Şebeke
• GSM – HSDPA

Ekran
• 3.5 inç 480×800 piksel
• 65K renk dirençsel dokunmatik LCD

Hafıza
• 512 MB RAM – 512 MB ROM
• microSd kart (32 gB maksimum)

Kamera
• 5 megapiksel, otofokus, video kaydı

Multimedya Desteği
• MP3, AAc, WMA, WMV, H.263, H.264

Bekleme / Konuşma Süresi
• 600 / 8 saat

Navigasyon
• A-GPS ve Garmin navigasyon servisleri

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth 2.0, Wi-Fi

İLGİLİ HABERLER