reklamı kapat

POPÜLER

toyota

Gaz-Fren karıştırma derdine son; Toyota cephesinden yeni teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, özellikle acemi sürücülerin gaz ve fren pedallarını karıştırma hatasının önüne geçecek bir teknolojiyi duyurdu.

Ülkemizde otomobil kullanmaya başlayanların yapabilecekleri en büyük hatalardan biri gaz ve fren pedallarının yerini karıştırmak. Stress ve panik anlarında aniden yanlış pedallara basılması sonucu büyük kazalar olabiliyor. Otomotiv devi Toyota, bu konudan muzdarip olacakların sesini duymuş olacak ki oldukça yararlı bir teknolojiyi hayata geçiriyor. “Pedal Misapplication Acceleration Control System II” adı verilen güvenlik donanımı sayesinde otomobiller çok daha güvenli olacak. Gaz ve fren pedallarının karıştırılmasını elektronik olacak önleyecek bu sistem baz hali ile 2018 yılından bu yana kullanılıyordu. Ancak sistem şuan ki kadar gelişmiş seviyede değildi. Sadece belirli engeller fark edilir sürücüye uyarı veriliyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota, sizin yerinize fren yapacak

Pedal Misapplication Acceleration Control System II ile var olan teknoloji bir üst seviyeye taşınmış. Aniden fren yerine gaza basılan durumlarda sistem sizin yerinize fren yapacak. Şimdilik sadece Japonya sınırlarında kulllanılan bu donanımın fiyat etiketi ise 357 dolar.  Marka yetkilileri “Yeni teknolojimiz sayesinde araçlar çok daha güvenli hale gelecek. Sistemin ikinci versiyonu, pedalın karıştırıldığını fark ettiğinde otomatik olarak fren yapabilmesi için tasarlandı.” şeklinde yorumda da bulunmuşlar. Umarız ileriki dönemlerde bu faydalı donanımı Türkiye’de de görmek mümkün olur.

İlginizi çekebilir

Hyundai Tucson N Line tanışın