reklamı kapat

POPÜLER

Geleceğin elektrikli scooter’ı ile tanışın

Gogoro, Smartscooter adını verdiği scooter modelinin prototipini CES 2015’te duyurdu. Bu scooter, Tesla Motors’un pil paketleri ile çalışan elektrikli otomobili Model S’e birçok yönüyle benziyor.

Dünyanın en kalabalık şehirleri için tasarlanan Smartscooter, 112 kg (2 pille birlikte) ağırlığında ve 8,5 beygirlik elektrikli motoruyla 95 km/s hıza ulaşabiliyor. 0-50 km hıza 4,2 saniyede ulaşabilen scooter, klasik şarj istasyonlarından bağımsız olarak pil paketlerinden gücünü alıyor.

GoStation1
Pil paketleri fikriyle Tesla Motors Model S’in adeta iki tekerlekli versiyonu olarak yorumlanan Gogoro Smartscooter, Panasonic tarafından üretilen lityum-iyon pilden gücünü alıyor. İki adet pil paketinin takılabildiği Smartscooter, bu sayede 60 km gidebiliyor. Pil konusunda en ilgi çekici özellik ise, kullanıcı tarafından şarj edilmememleri. Pillerin kullanımına dair yöntem, bir enerji ağı içerisinde GoStation adını alan pil takas istasyonlarına ulaşılması temelinde işliyor.

gogoro-appAkıllı telefonlar üzerinden GoStation’lara nasıl gidilebileceği görülüyor ve ilgili noktaya gelindiğinde iki adet boş pil, dolu pillerle altı saniye içinde değiştiriliyor. Bunun için abonelik türünde bir ödeme sisteminin uygulamaya konulması planlanıyor. Tayvanlı şirket, yıl sonuna kadar en az bir ABD şehrinde enerji ağı kurulmasını hedefliyor.

Gogoro-Smartscooter-Back-Left-QuarterAkıllı özelliklerle donatılan bu ileri teknoloji aracının üzerinde ağırlık, darbe, dijital pusula, ortam ışığı, ısı sensörleri başta olmak üzere 55 adet sensör bulunuyor. Ayrıca Bluetooth özellikli Smartscooter, akıllı telefonlar üzerinden görüntülenebilen çeşitli veriler sunuyor. Entegre soğutma sistemi ve karbon zincire de sahip scooter’ın yıl sonuna kadar satışına başlanılması hedefleniyor.

Gogoro-Smartscooter-Dashboard

Gogoro-Smartscooter-Open-1

VİDEO

YORUMLAR