reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Geleceğin toplu taşıma sistemi SkyTran, ilk olarak İsrail’de kullanılacak

SkyTran, raylara asılı iki kişilik kapsüllerle çalışan bir tür toplu taşıma sistemi. Görüntü ve fikir olarak epey fütüristik duran SkyTran, aslında 1990’dan beri tartışılan bir yöntem. Bugüne kadar Arizona’dan Kuala Lumpur’a kadar pek çok şehirde kullanılması gündeme gelen SkyTran’i kullanmak ilk defa Tel Avivliler’e kısmet olacak gibi görünüyor.

Advertisement

İsrail Uzay Endüstrisi, teknolojinin Tel Aviv’deki yerleşkeye getirilmesi için girişimlere başlamış. Öncelikle yerleşkede yürütülecek pilot programın başarılı olması durumunda SkyTran sisteminin tüm şehre yayılması planlanıyor. Test parkuru sadece 500 metre uzunluğunda olacak ve kapsüller saatte 70 kilometre hızla gidecek. Kaliforniyalı SkyTran firmasının CEO’su Jerry Saunders’ın açıklamasına göre şehre yayılmış büyük çaplı bir sistemde ise araçların hızı saatte 240 kilometreye kadar çıkabilecek.

Sky-2
Tel Aviv gibi kalabalık ve sıkışık bir şehir, asılı durması nedeniyle az yer işgal eden SkyTran sistemi için ideal bir ortam. Otomatik işleyen sistemde yolcular telefonlarını kullanarak boş bir kapsülü bulundukları noktaya çağırıyor. İsrailliler’in teknolojiye açık bir toplum olmasından da hareketle Tel Aviv’in mükemmel bir test sahası olacağı düşünülüyor.

Havada asılı duran raylar pasif manyetik elevasyon yöntemiyle çalışıyor; bu nedenle kapsüller uçmak ve hareket etmek için enerjiye ihtiyaç duymuyor. Kapsülün ilk hareket anında verilen elektrik, kapsülü 15 ila 25 kilometre hıza ulaştırıyor. Ray üstünde kayarak ilerleyen kapsül yavaş yavaş 70 kilometre hıza ulaşıyor.

Hem taşıma hızı hem de enerji tüketimi açısından verimliliği hayranlık uyandıran bu sistemin önümüzdeki yıl hizmete gireceği düşünülüyor.