reklamı kapat

POPÜLER

iPhone

Gelecek iPhone modelleri için sevindiren LTPO ekran detayı

Teknoloji devi Apple’ın gelecek iPhone modelleri LTPO ekran teknolojisi ile karşımıza çıkabilir. Peki bu teknolojinin artıları nelerdir?

Apple Watch Series 5 akıllı saat modeli, biliyorsunuz hali hazırda LTPO ekran teknolojisi üzerine kuruluyor. Bu sayede saat her zaman açık ekran yapısı sunuyor. Firma bu her zaman açık ekran özelliğini sunmak için, “sektördeki tek düşük sıcaklık polisilikon ekran (LTPO), ultra düşük güç harcayan ekran sürücüsü, verimli güç yönetimi entegre devresi ve yeni ortam ışığı sensörü gibi çeşitli gelişmiş teknolojiler birlikte çalışıyor.” açıklamasını yapıyor. İşte bu altyapının gelecek iPhone modellerinde de yer alabileceği aktarılıyor. LTPO, Apple’ın şimdi kullandığı LTPS‘den yüzde 15 daha az enerji kullanıyor. Bu açıdan yeni iPhone’ların LTPO temelli ekranlar ile daha az enerji harcayacağı görülüyor. Ayrıca bu teknoloji ile iPhone’lara da “her zaman açık ekran” özelliğinin getirilebileceği söyleniyor. Biliyorsunuz OLED ekranlara geçmesine rağmen Apple halen AOD‘yi iPhone’larda sunmuyor. Bu arada LTPO ekran teknolojisi ekranın yenileme hızını da dinamik olarak değiştirebiliyor. Normalde 60 Hz yenileme ile çalışan ekran, kullanılmadığı durumlarda 1 Hz seviyesine kadar çekilebiliyor. Bu da pil ömrü konusundaki esas büyük artışı getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şu an 2020 iPhone modelleri hakkında birçok detay ortalıkta dolanıyor

Tekrardan kısaca hatırlamak adına 5 nm üretim sürecinden çıkan A14 Bionic işlemciden alacak denilen telefonlar, hemen hemen kesin olarak 5G desteğini taşıyacak ve arkalarında bir 3D ToF sensörü de barındıracak. Yeni nesildeki Pro modellerin 120 Hz bir OLED ekran ile geleceği de en çok konuşulan detaylar arasında karşımıza çıkıyor Çok büyük talep edilen bu detaya ek olarak yeni iPhone’larda artık USB-C portunun yer alacağı da artık kesin sayılan teknik detaylardan. Telefonların Apple tarafından 12, 12 Pro, 12 Pro Max veya 11s, 11s Max, 11s Max Pro şeklinde isimlendirilebileceği düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni iPhone’ları 11 Pro ve 11 Pro Max