reklamı kapat

POPÜLER

Huawei ARM

Huawei’ye ARM cephesinden çok güzel haber

Huawei, ABD ambargosu ışığında sıkıntı yaşamaya başladığı ARM cephesinden geleceği için çok güzel bir haber aldı. İşte detaylar;

Amerika – Çin arasındaki ticari savaş ve Trump’ın kararları doğrultusunda geçtiğimiz aylarda Huawei ile Amerika merkezli şirketleri arasındaki bağlar kopmuştu. Burada ilk büyük darbeyi Android lisansını kaybederek alan Huawei, daha sonra ARM ile ters düştü. SofBank’ın sahibi olduğu İngiltere merkezli yarı iletken ve çip üreticisi ARM, ambargo olayı patladıktan kısa bir süre sonra Huawei ile ilişkilerini durdurma kararı aldı. O zaman şirket, çalışanlarına Huawei’yle “tüm aktif sözleşmeleri, ve bekleyen sözleşmeleri” durdurma yönünde bilgi vermişti. Şimdi ise kaynaklara göre ARM ile Huawei arasındaki tüm sorunlar geride kalmış gibi görünüyor. ARM’ın Huawei’ye Kirin işlemcilerin üretimi için v8-A ve gelecek işlemci mimarilerini sağlamaya devam edeceği yönünde bilgiler geliyor. Kendi işlemcilerini üretmesine rağmen ARM’ın geliştirdiği mimarileri ihtiyaç duyan şirket, buradaki sorunu çözerek rahat bir nefes almış gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, ABD ambargosu ile en büyük sorunu Android tarafında yaşıyor

Çünkü bu yüzden firma halen Google’dan Android lisansı alamıyor. Durum böylece olunca Mate 30 ailesi biliyorsunuz Play Store başta olmak üzere Google servisleri ve uygulamaları olmadan geliyor. Android’in yerini alması için hazırlanan HarmonyOS işletim sisteminin oturması için de en az 3 yıl gerekiyor. Firma bu yüzden Android ile yollarına devam etmek istediklerini belirtiyor ancak Android lisansının alınması yakın zamanda mümkün görünmüyor. Trump firma ile kesinlikle çalışmak istemiyor.

İlginizi Çekebilir

Oyun dünyasının değiştirecek servis Google Stadia