reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Kirin ARM işlemci

Bu sefer donanım tarafında; Huawei’ye çok büyük bir darbe daha!

Huawei, büyük bir sorunla daha karşı karşıya. Android lisansını kaybeden firma, bu sefer gelecekte daha büyük bir sorun oluşturacak donanımsal darbe aldı.

Amerika – Çin arasındaki savaş ve Trump’ın son kararları doğrultusunda Huawei ile Amerikan şirketleri arasındaki bağlar kopmuş durumda. Burada ilk büyük darbeyi Android lisansını kaybederek alan Huawei, şimdi ise ARM ile ters düşmüş durumda. BBC’nin haberine göre Japonya merkezli SofBank’ın sahibi olduğu İngiltere merkezli yarı iletken ve çip üreticisi ARM, Huawei ile ilişkilerini durdurma kararı aldı. Söylendiği kadarıyla ARM, çalışanlarına Huawei ile “tüm aktif sözleşmeleri, ve bekleyen sözleşmeleri” durdurma yönünde bilgi verdi. Bu gerçekten şirket ve Kirin işlemciler için çok ama çok kötü görünüyor. Bu konuda “Huawei kendi işlemcilerini geliştiyor mu?” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet firma Kirin serisi altında kendi işlemcilerini geliştiriyor ancak bu işlemciler ARM imzalı tasarımlar ve lisanslar kullanıyor. Kirin işlemcilerin geleceği için ARM’a kesinlikle ihtiyacı bulunan firma, bu yüzden yeni nesil 7 nm+ Kirin 985 işlemciyi bile kullanamayabilir deniyor.  Mate 30 ailesi bu yüzden gecikebilir gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ARM İngiltere merkezli bir şirket. Amerika’nın Huawei ile ilgili kararını neden uyguluyor?

Amerika’nın aldığı Çin merkezli şirketlere yönelik kararlar, normalde Amerika merkezli şirketleri bağlıyor. Ancak gelen bilgilere göre ARM, Amerika’nın koyduğu yasaktan etkilenmekten korkuyor. Bazı işlemci tasarımlarını Amerika sınırları içerisinde yapan şirket, bağlantılı olarak Huawei’ye vereceği destek üstünden “cezalandırma” riskine girmek istemiyor. Yazılım tarafını kendi işletim sistemini kullanıma sunarak çözeceğini belirten Huawei’nin, işlemci tarafında yeniden bir çalışma içerisine girmesi gerekecek gibi görünüyor. Bu da durumu hiç olmadığı kadar kötü bir hale sokuyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın geleceği oldukça karanlık ilk katlanabilir telefon modeli