reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei’ye Mate 30 ailesi öncesinde ABD’den 90 gün daha mı geliyor?

Amerika ile ciddi sorunlar yaşan Huawei, çok yakında güzel bir haber daha alacak gibi görünüyor. Ambargo konusunda önemli bir söylenti var.

Geçtiğimiz aylarda Huawei’ye Çin – Amerika ticari savaşıyla bağlantı olarak açık şekilde kanıtlanamayan iddialar üzerinden bir ambargo gelmiş ve bu ambargo daha sonra 3 ay yani 90 gün için ertelenmişti. Bu kısa süre içerisinde sona erecek erteleme kararının bir yenisi daha yolda gibi görünüyor. Reuters’in sağlam kaynaklardan gelen bilgilerine göre Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, Huawei’ye bir 90 gün izin daha vermeye hazırlanıyor. Bu sayede firmanın birçok konuda Amerika merkezli şirketlerden parça alabileceği ve mevcut ağlarını donanımsal olarak destekleyeceği söyleniyor. Aynı zamanda mevcut cihazları yazılımsal olarak güncellemeye devam edecek Huawei, eylül ayında gelecek Mate 30 ailesinin Android kullanımı da garanti altına alacak gibi görünüyor. Biliyorsunuz firmanın Mate 30 ailesi için ambargo öncesinde lisans almadığı ve bu yüzden cihazları HarmonyOS ile satışa sunabileceği yönünde bilgiler geliyordu. Bu 90 günlük erteleme sonrasında firmanın gerekli lisansları alabileceği belirtiliyor. Bu da gerçekten yeni aile için güzel duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei için bu 90 gün gerçekten önemli görünüyor

Hatırlarsınız geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan ABD başkanı Donald Trump, Huawei’yle ticari bir iş yapmayacaklarını söyledi. Trump ayrıca ABD’li firmaların Çinli bilişim devi Huawei ile çalışmayacağını da belirtti. Buna rağmen süreç daha farklı sürecek izlenimi oluşturuyor.

İlgili Video