reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei tarafına ABD’den gelen güzel haber!

Amerika Birleşik Devletleri, Huawei için koyulan ambargoya yönelik firmayı sevindirecek bir adım planlıyor gibi görünüyor.

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, hatırlarsınız geçtiğimiz ay Huawei’ye bir 90 gün izin daha vermişti. Donanımsal açıdan firmaya muhtaç olan şirketlerin durumu nedeniyle toplamda 180 güne çıkan ambargo erteleme kararı, gelen bilgilere bakılırsa bir daha uzatılmayacak. Bu açıdan 2020’yi görmeden ABD tarafından tam ambargo altına alınacak firmaya, yine de bazı konularda esneklik sağlanacak gibi görünüyor. Çünkü son konuşulanlar, ABD’nin “hassas olmayan” bazı ürünlerde ticaretin kapısını açacağını gösteriyor. Şu an bu “hassasiyet seviyesinin” ne olduğu, hangi ürünleri kapsadığı ya da kapsamadığı bilinmiyor. Ancak başkan Trump, açık olarak Huawei’nin belirli ürünleri ABD’li şirketlerden alabileceğini aktarıyor. Bir ileri bir geri giden bu süreç, hem ABD’li şirketleri hem de Huawei’yi oldukça olumsuz etkiliyor. Firma biliyorsunuz özellikle Android konusunda sorun yaşıyor. Ambargo nedeniyle alınamayan Android lisansı, Mate 30 ailesini çok zora sokuyor. ABD’li şirketler de Huawei ile iş yapamadıklarından milyar dolar para kaybediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei ambargosu tamamen kalkmayacak

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, daha önceden hatırlarsınız gazetecilere “Huawei ile şu durumda büyük ihtimalle iş yapmayacağız, ulusal güvenlik nedeniyle onlarla çalışmak istemiyorum” diye bir açıklamada bulunmuştu. Çin ile olan ticari savaşın acısını Huawei’den çıkaran Trump, ambargonun tamamen kalkması için bir geri adım atacak gibi görünmüyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin çok dikkat çeken yeni modeli Mi Mix Alpha