reklamı kapat

POPÜLER

MediaTek Helio M70
MediaTek Helio M70

Gelecek telefonların önemli sorununu çözen güçlü işlemci: MediaTek Helio M70

Akıllı telefon dünyası daha şimdiden 5G teknolojisine hazır modeller çıkarmaya başladı. Ancak bu modellerde ufak bir sorun bulunuyor. İşte bu sorunu yeni tanıtılan MediaTek Helio M70 ortadan kaldırıyor.

Mevcut 5G destekli akıllı telefon modellerinde, 4G versiyonlarından daha ufak bir pil yer alıyor. Çünkü mevcut 5G modemler telefonlar içerisinde hatırı sayılır bir yer kaplıyor. Bu da firmaların pil kapasitesinden kısmasına neden oluyor. Computex 2019 kapsamında lanse edilen MediaTek Helio M70, bu sorunu 5G modemi bünyesine entegre ederek çözüyor. Bu yeni işlemci, M70 5G modem ile ARM’ın Cortex-A77 CPU ve Mali-G77 GPU birimlerini bir araya getiriyor. 7 nm üretim sürecinden çıkan yeni işlemci, bu toplu yapı sayesinde telefonlar içerisinde “olması gerekenden” daha fazla yer kaplamıyor. Pil kapasitesi yüksek ve ince 5G akıllı telefonlar için büyük önem arz eden Helio M70, entegre 5G modem ile enerji sarfiyatı konusunda da avantaj sağlıyor. Qualcomm’un 5G destekli X55’i kadar gelişmiş olmadığı belirtilen bu modem, yine de 4.7 Gbps download, 2.5 Gbps upload hızlarına ulaşılmasına imkan tanıyor. Elbette geriye dönük 2G, 3G ve 4G ağlarıyla da çalışan bu modem, işlemcinin en can alıcı detayı konumunda yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MediaTek Helio M70 alanda fark yaratan bir işlemci

2019 üçüncü çeyrekte isteyen telefon üreticilerine ulaşacağı belirtilen yeni Helio M70, tüm detaylarına önümüzdeki aylarda kavuşuyor. Yüksek güçlü CPU ve GPU yanında yapay zeka tarafında da gelişmiş bir seçenek oluşturan M70, ilk olarak OPPO ve Vivo marka telefonlarda kendisine yer bulabilir deniyor. Bu işlemciye sahip ilk modellerin ise ancak 2020 başında geleceği tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir

5G destekli sürümü bulunan Samsung Galaxy S10 ailesi