reklamı kapat

POPÜLER

Gelecekte giyilebilir cihazlar, yansıyan Wi-Fi sinyallerini kullanacak

Bir akıllı bilekliğiniz ve akıllı telefonunuz varsa, örneğin spor kavramı emin olun çok daha analitik bir hal alacaktır. Kaç adım attınız, ne kadar mesafe katettiniz türündeki veri odaklı sorulara yanıtlar, bilekliğiniz sayesinde verilirken sonraki aşama genellikle akıllı cihazlar üzerinden bilgi paylaşımı şeklinde olacaktır. Golften koşuya birçok kategorideki giyilebilir aygıt benzer prensiplerle çalışır.

Bu prensibin gerekliliklerinden biri de giyilebilir cihaz ve ekran görevi gören akıllı telefon gibi bir cihazın birbiriyle iletişim kurmasının gerekli olmasıdır. Bunun için kullanılması gereken kablosuz bağlantı metodu ise pil üzerinde ciddi bir drenaja neden olur. Piller ise zaten oldukça küçük, bu parabole bir çözüm üretmeli diyen bilim, bir kez daha iş başında!

Teknoloji ve bilim işte tam olarak bu noktada bir araya gelirken durumun önüne geçme yönünde Amerika’nın saygın üniversitelerinden UCLA’de ilginç bir plan günyüzüne çıktı. Plan, küçük akıllı cihazlar arasındaki iletişimde yansıyan Wi-Fi sinyallerini kullanma üzerine kurulu. Bunun için gerekli aygıtlar ise kendi antenine ve devresine sahip yeni nesil Wi-Fi yansıtıcı cihazlar.

Wi-Fi yansıtıcısıları sinyalleri yalnızca yansıtacak ve böylelikle geniş alanlarda kullanıma sunacak. Bu sayede cihazlar arasında normal bir bağlantı için harcanacak enerjinin % 0,01’i ile iletişim kurulabilecek. Testlerde işe yaradığı açıklanan yenilikçi teknoloji için handikap ise çok kısa mesafeli kapsama alanı ve 3 Mb/s’ye kadar bağlantı hızı. Bu konuda çalışmalar devam ediyor, amaç ise kapsama alanının 20 metreye kadar genişletilmesi, bağlantı hızının da 50 Mb/s’ye ulaşması.

Yakın bir gelecekte küçük akıllı cihazlar arasında iletişim için gerekli kablosuz bağlantı teknolojisi çevremizdeki Wi-Fi yansıtıcısı cihazlardan yansıyan Wi-Fi’ları üzerinden sağlanabilir. Yüksek bağlantı hızından ziyade sadece bağlantıya ihtiyaç duyan küçük giyilebilir cihazlar da bu veri metodunu kullanabilir. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

İLGİLİ HABERLER