reklamı kapat

POPÜLER

Google Nexus 6’nın özellikleri Benchmark testinde ortaya çıktı

Google‘ın Nexus hakkındaki gelecek planlarına dair farklı iddialar dolaşmaya devam ediyor. Özellikle yeni nesil akıllı telefonu HTC’nin mi yoksa Motorola’nın mı üreteceği netlik kazanmamışken, ortaya çıkan son Benchmark testi mevcut tartışmaları gölgede bırakmaya yetti. Zira sızdırılan test sonuçlarına göre teknik detayları gün ışığına çıkan Nexus 6, ortalamanın üzerinde donanım özellikleriyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Son dedikodulara bakılırsa Motorola’nın Shamu kod adlı Nexus telefon geliştirdiğini söylemesi, yeni Nexus’u da Motorola’nın üretebileceği ihtimalini güçlendiriyor. Çeşitli kaynaklar bu yıl iki farklı Nexus cihazının piyasa sürülebileceğini belirtilirken, Nexus 6’ya ait olduğu ifade edilen Benchmark testi ise konuya dair belki de en somut kanıt niteliği taşıyor.

Buna göre Qualcomm’un 2.6 Ghz hızındaki Snapdragon 805 işlemcisini kullanan cihaz, Adreno 420 GPU grafik birimine sahip olacak. 3 GB RAM ve 2560×1440 çözünürlüğünde 5.2 inç ekranla geleceği iddia edilen Nexus 6’da 2 MP ön kamera ve 4K video kaydı yapabilen 12 MP arka kameranın yer alması bekleniyor. Nexus 6’da işletim sistemi olarak Android L tercih edilirken, cihaz 24 GB depolama alanı sunuyor. Cihaz boyutlarının artmasından dolayı yüksek pil tüketimini işlemci ve hafif işletim sistemiyle dengeleyecek olan Google, böylelikle pil ömrünü ideal seviyelere taşıyacak. Genellikler fiyatı makul seviyelerde tutarak orta ve ileri segment arası ürünlerle karşımıza çıkan Google’ın yeni Nexus’ta bunu bir adım ileriye taşıması düşünülüyor. Çıkış tarihi ve fiyat konusunda herhangi bir bilgi yer almazken, firmanın eylül veya ekim aylarında resmi tanıtımı yapması bekleniyor.

nexus benchmark