reklamı kapat

POPÜLER

Trombia Free

Gelecekte sokakların temizliği ondan sorulacak: Trombia Free [İzle]

Trombia Free, aktif olarak Helsinki merkezli olarak test edilmeye başlanan, otonom bir sokak temizlik robotu. Yani geleceğin bir parçası.

Günümüzde sokak temizliği halen ya normal temizlik görevlileri ya da insan kontrolündeki büyük ya da küçük süpürgeler ile yapılıyor.

Ancak gelecekte birçok şey gibi temizlik işleri de otonom yani insansız olarak yürüyecek. Bu konuda gelecek gösterimi yapan Trombia Free, ileride hayatımızın olağan bir parçası olacak.

Sürpriz olmayacağı üzere tamamen elektrikli olarak görev yapan otonom şehir süpürgesi, bu altyapı sayesinde hem gürültü hem de emisyon oluşturmuyor.

Oldukça modern bir tasarıma sahip olan sokak temizlik robotu, önceden belirlenen rotaları takip edebilmesi yanında belirli engelleri belirleyerek geçebiliyor.

Bu engel aşma altyapısı sürekli bir operasyon için oldukça önemli görünüyor. Helsinki merkezli gerçek yaşam testinde ise sürekli bir operatör gözetimi kullanıldığı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Trombia Free sadece gece görev yapacak

Bu da elbette çok mantıklı görünüyor. Yolların, özellikle de yürüyüş yollarının temizlenmesi için en ideal zaman kimsenin olmadığı gece saatleri.

Geleceğin akıllı şehirlerinde sık sık karşımıza çıkacak bu ve benzeri sokak temizlik robotları, ciddi şekilde bugünden kullanıma hazır gibi görünüyor.

Ancak aracın sürekli kullanımı için daha fazla teste ihtiyaç olduğu aktarılıyor. Bu arada Trombia Free için Finlandiya merkezli testlerin yapıldığı da gelen bilgiler arasında.