reklamı kapat

POPÜLER

2020 Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid

Geleneksel ve elektriğin zirvedeki dansı; 2020 Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid

Performans odaklı modeller arasında çıtayı yeni bir noktaya çıkaracak olan 2020 Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid ile birlikte E-Hybrid Coupe de tanıtıldı.

Premium otomobil üreticiler arasında hibrit teknolojisini en işlevsel niteliklerle değerlendirlen isimlerden birisi şüphesiz Porsche. Halihazırda Volkswagen grubunun elektrikli otomobil geliştirmeleri konusunda da öncü adımlarını gerçekleştiren marka, kullanıcılarına üst seviyede geliştirilen bir elektrik ve içten yanmalı motor harmanı sunuyor. Binek modellerin ardından SUV sınıfının en tepesine de yansıyan hibrit dalgasının merkezinde 2020 Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid ailesi yer alacak. Standartla birlikte Coupe formuyla da satın alınabilecek olmasıyla bizce çok yerinde bir adımın merkezi olan Cayenne Turbo S için, performans değerleri de çok daha anlamlı seviyeler üzerinden asfalta yansıyacak. Modellere elektrik gücünün getirdiği yaklaşık 135 beygirlik ek gücün kullanıcılar tarafından çok kolay hissedileceğine de şüphe yok.

2020 Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid hakkında bilinmesi gerekenler

Yeni jenerasyon Cayanne ailesi içerisinde performans ve verimliliği bir arada buluşturmayı hedefleyenlerin karşısına artık bu iki modeli en üste yazmak gerekiyor. Modellerde kullanılan içten yanmalı üniteye baktığımızda twin-turbo destekli 4.0 litrelik V8 makine gibi tanıdık bir “yüz” karşımıza çıkmakta. Tek başına yaklaşık 540 beygir güç üreten bu üniteye elektrik desteğininde gelmesiyle ortaya 670 beygir güç ve 900 Nm tork gibi rüyaları süsleyecek değerler çıkıyor. 8 ileri otomatik şanzımanın standart olarak görev yapacağı modeller 0’dan 100’e hızlanmalarını 3,6 saniyede tamamlarken maksimumda ise 295 km/s hıza kadar erişebilecek. Şarj edilebilir yapıda olan 14,1 kwh’lık batarya ile saf elektrikli bir otomobil olarak da kullanılabilecek olan E-Hybrid ailesinin bu modda 40 kilometre menzil sunacağı da tabloya yansıyanlar arasında. Sport Chrono başta olmak üzere farklı donanım paketleriyle donatılabilecek olan modeller bu sayede asfalt üzerinde 22 kilograma kadar daha hafif şekilde seyredebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Porsche, twin-turbo temelli performans versiyonlarının yanında standart olarak nitelendirebileceğimiz E-Hybrid Coupe modelini de ürün gamına eklemiş durumda. Bir alt kademede yer alacak olan ve bu kez tek turbo beslemeye sahip 3.0 litrelik V6 motorun kullanıldığı E-Hybrid Coupe, 455 beygir güç ve 700 Nm tork ile listeye dahil olacak. Maksimumda 253 km/s hıza erişebilecek olan modelin 0’dan 100’e hızlanması içinse 4,7 saniyeye ihtiyacı olacak. Giriş seviyesinde yaklaşık 86.400 dolarlık fiyatla alıcı bulacak olan modeller en üst pakette 162.000 dolar düzeyine kadar yükselecek.